slávnosti, ktorých je v lete v obciach Prešovského kraja neúrekom a na ktoré sú obyvatelia zvyknutí.
Samotné mesto Prešov vyžaduje od organizátorov kultúrnych podujatí dvadsať percent z ceny každej predanej vstupenky. Niekedy podporí akciu tak, že sa týchto percent zriekne. Aj keď Prešov nemá veľkú tradíciu hudobných festivalov, situácia sa zlepšuje. Tohto roku zaradilo mesto na zoznam Prešovského kultúrneho leta aj dva hudobné festivaly East Side music a Festival dobrej hudby - Sigord 2002 a samo organizovalo dve akcie na pešej zóne - festivaly skupín historického šermu a country tanečníkov.
Miestni predajcovia občerstvenia takéto masové akcie vítajú. "Určite sa to oplatí robiť, lebo nárazovo príde na jedno miesto veľa ľudí. Kým v meste si môžu vyberať, do ktorej krčmy pôjdu, na festivale je to jasné, lebo je veľa ľudí a málo miesta," povedal Michal Gima, ktorý podniká v oblasti pohostinských služieb, no má skúsenosti aj ako hudobník (Mloci, Malý princ) a organizátor. Avšak jedným dychom hovorí o druhej strane mince. "Tržby sú skvelé, pokiaľ je dobré počasie. Zlé počasie sa rovná absolútnemu riziku, skrátka je to hop alebo trop."
M. Gima zároveň upozorňuje, že ak má niekto stabilnú reštauráciu a nerobí stánkový predaj, prídu na rad ďalšie problémy. Treba nielen zabezpečiť nový personál, ale aj vybaviť povolenie od mesta, od hygienika, ale aj zaobstarať si osobitnú kasu a odhadnúť zásoby.
Pozoruhodný festival sa nedávno konal v najvýchodnejšej obci Slovenska Nová Sedlica v Sninskom okrese. Akciu iniciovala skupina Iné kafe a táto aktivita si získala podporu aj na obecnom úrade. "Výborná vec. Prišlo cez tisíc ľudí, obec má pritom 327 obyvateľov," hovorí starosta N. Sedlice Michal Rumčák a dodáva, že festival badateľne napomáha agroturistike a "vedia o nás už na celom Slovensku".
O koľko sa zvýšili tržby miestnym podnikateľom starosta odhadnúť nevedel, ale tvrdí, že boli spokojní. "Je to prínos pre obec a chceme v tom pokračovať aj na budúci rok," dodal s tým, že na druhý ročník Festu pod Kremencom sľúbila skupina Iné kafe dotiahnuť ešte známejších kolegov.
S festivalom v Novej Sedlici boli spokojní organizátori, návštevníci i domáci, ale...
"Máme informácie, že viezli zásoby lesným kolesovým traktorom s vlečkou cez národnú prírodnú rezerváciu Stužica," tvrdí náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraj Lukáč, ktorý Stužicu považuje za "najkrajšiu a najzachovalejšiu" rezerváciu v bývalom Československu. LKT je, podľa jeho slov, "strašný stroj, ktorý narobil škody tým, že narušil pôdny povrch". V tomto prípade nie je ochotný prižmúriť oči, lebo "takéto zaobchádzanie prináša reálne škody".
LZ VLK je, ako vraví jeho šéf, podporovateľom tohto regiónu. "Po minulé roky sme v Novej Sedlici mali naše celoslovenské stretnutia, tohto roku sme tu dokonca usporiadali aj medzinárodnú konferenciu o medveďoch."
Ochranár Lukáč sa domnieva, že festival v dedine je dobrá vec, "je však zbytočné vyvážať sa na kopec na ťažkých strojoch". Ako dodáva, "nemám nič proti hudbe. S Iné kafe sme práve v Novej Sedlici zdieľali pred dvoma rokmi spoločnosť a dobre sme si pokecali".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.