zmien, ktoré sa za ostatných 70 000 rokov z času na čas vyskytli na severnej pologuli. Docent Lowell Stott z kalifornskej univerzity, ktorý je hlavným autorom spomenutého článku, odmieta totiž doterajšiu hypotézu, podľa ktorej za tento "atmosférický chaos" na našej pologuli zodpovedá cirkulácia v oceánoch, vznikajúca v severnom Atlantiku. O nevysvetliteľných náhlych zmenách klímy na severnej pologuli sa vie už približne desať rokov, keď vedci vyhodnotili informácie, získané zo vzoriek ľadu, odobratého z rôznych hĺbok ľadovcovej pokrývky Grónska. Tieto údaje totiž ukázali, že približne každých 1 500 rokov došlo v Grónsku k teplotným nárastom až o 15oC. "Sú to enormné zmeny", hovorí Stott, "pričom teraz sa zistilo, že k takýmto klimatickým výkyvom dochádzalo na celej našej pologuli". Čo však spôsobilo tieto nárasty teploty, trvajúce niekoľko desaťročí, po ktorých opäť nastali chladnejšie obdobia, trvajúce aj niekoľko tisícročí? Stott sa rozhodol hľadať kľúč k tejto klimatickej záhade v západnej časti Tichého oceánu, kam sa vybral v roku 1998 s medzinárodným výskumným tímom. Tím zbieral usadeniny z dna oceánu, tvorené škrupinkami mikroorganizmov, ktoré žili niekoľko dní či týždňov a potom klesli na dno. Meraním pomeru rôznych izotopov kyslíka a obsahu horčíka a vápnika v škuripnkách získali veci obraz o teplote a slanosti vody v čase, keď organizmy žili. Stottovi a jeho tímu sa podarilo podobne ako vedcom v Grónsku získať údaje za ostatných 70 000 rokov. Výsledky boli prekvapujúce. Ukázalo sa, že klimatické zmeny v Grónsku zodpovedali zmenám v tropickom oceáne a korelovali s javmi, ktoré dnes nazývame El Nino a La Nina. Keď bolo v Grónsku teplé obdobie, panovali v trópoch podmienky La Nina a naopak, chladnýmuobdobiam v Grónsku zodpovedali tropické podmienky El Nino. Ukazuje sa teda, že trópy ovplyvňujú počasie na celej zemeguli. "Trópy sú oblasťou, kde náš klimatický systém dostáva energiu (zo Slnka)", hovorí Stott a dodáva, " je to motor počasia na našej planéte".
Termín El Nino (chlapec) pochádza od rybárov v Peru, ktorí si všimli, že obvykle okolo Vianoc vetry ženú teplú vodu v tropickom Pacifiku na západ. Ak však tieto vetry zoslabnú to je práve stav El Nino teplé vody sa vracajú späť do stredného a východného Pacifiku, čím sa narúša globálna cirkulácia v atmosfére. Studená fáza El Nino sa nazýva La Nina (dievča). Čo však spôsobovalo prechody medzi stavmi El Nino a La Nina v období pleistocénu, nevie zatiaľ nikto.
Zaujímavé sú aj výsledky výskumu, ktoré naznačujú, že teplota Tichého oceánu sa približne od roku 1700 neustále zvyšuje. K ohrevu teda dochádza už od obdobia, keď neexistovali antropogénne vplyvy, teda ovplyvňovanie atmosféry priemyselnou činnosťou ľudí (vypúšťanie rôznych plynov do atmosféry, masívne spaľovanie fosílnych palív atď.). To ale znamená, že za teraz pozorované globálne otepľovanie nemožno celkom viniť ľudstvo, pretože sa zrejme práve nachádzame vo fáze ohrevu prirodzeného klimatického cyklu. Ale svojou troškou predsa len ľudstvo k tomuto ohrevu zrejme prispieva...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.