SOP a SDSS len v okrese Rožňava viac ako 1200 podpisov. Gemerský denník o tom informovala okresná predsedníčka SOP v Rožňave Helena Novotná. Na horný Gemer prišiel petíciu podporiť aj podpredseda SDĽ Ľubomír Andrassy.
"Je tu hrozba, že po voľbách nebude ľavica vo vláde a parlamente zastúpená. Táto právna norma, ktorá je nadnárodná a má teda prednosť pred slovenskými zákonmi, bude garantovať občanom základné sociálne práva bez ohľadu na to, či je pri moci ľavica alebo pravica. Súčasná vláda sa prijatiu eurozákonníka bráni," povedala nám H. Novotná.
Prostredníctvom podpisovej akcie chcú ľavičiari vyzvať túto, či budúcu vládu, bez ohľadu na to, či v nej bude zastúpené ľavé politické spektrum, aby zákonník ratifikovala. "Chceme dosiahnuť, aby vláda brala do úvahy štandardné zmluvy platiace vo vyspelých európskych krajinách," doplnil Ľ. Andrassy.
Pravicoví ministri Dzurindovej vlády odmietli túto právu normu prijať a hlasovali proti. Argumentujú tým, že chýba dopadová štúdia prijatia zákonníka a možné ohrozenie reforiem. Andrassy to označil za absolútnu demagógiu pravičiarov, najmä zo strany podpredsedu vlády pre ekonomiku Ivana Mikloša. "Slovenská republika môže pri ratifikácii dať prechodné ustanovenie na určité obdobie, kedy sa daný článok nebude vzťahovať v plnej miere. Vyhovárať sa na to, že to naša ekonomika neutiahne je absolútne scestné," vyhlásil podpredseda SDĽ.
Zákonník sa podľa jeho slov zamestnávateľov vôbec nedotýka, lebo je to záväzok štátu voči občanom. "Ak sa k moci dostane pravicová vláda, vletí do sociálneho systému tak, že dávky, ktoré vypláca štát dnes a sú na európskych štandardoch, sa rapídne znížia. Znamenalo by to, že štát opäť siahne do vreciek radových občanov a zníži im ich garantované príjmy, ktoré im v núdzi, čiže v starobe, invalidite, chorobe či nezamestnanosti, patria. Tento eurozákonník dáva garanciu minimálnych dávok," vysvetlil Andrassy.
Autor: pk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.