je, že ľudia prichádzajú so žiadosťami o príspevok na bývanie. Tí, ktorí príspevok už poberajú musia každý polrok žiadosť vyplniť znova a priniesť i potrebné doklady.
"Od januára tohto roka evidujeme 2367 žiadostí, z toho sme museli 1042 zamietnuť. Vyplatili sme im tak 11 miliónov 250-tisíc korún," povedal nám Peter Sengler, vedúci sociálno-právneho oddelenia a štátnych sociálnych dávok na Okresnom úrade (OÚ) v Rožňave.
Za najkritickejšie obdobie označil vedúci júl a august, keď prichádza najviac ľudí z celého okresu. Žiadosti prijímajú i na vysunutých pracoviskách v Plešivci a Dobšinej. "Na týchto troch miestach sú iba tri pracovníčky. Minule sme zobrali na výpomoc aj jednu ženu z verejno-prospešných prác," vysvetlil nám P. Sengler.
"Teraz je tu najviac ľudí, pretože do konca júla musia predložiť všetky doklady. Dve pracovníčky prijímajú denne v priemere 50 až 60 žiadostí," skonštatovala vedúca oddelenia štátnych sociálnych dávok OÚ v Revúcej Bc. Elena Kročková.
V Revúcej vyplácajú mesačne 910 príspevkov a na vysunutom pracovisku v Tornali evidujú 430 poberateľov. "Od januára sme vyplatili 11 miliónov korún. V minulom roku v tomto istom období len 5,5 milióna," uviedla vedúca.
Aj ich pracovníci musia niektoré žiadosti zamietnuť. "Je to napríklad v prípade, keď dotyčný žiadateľ nedoloží doklady o príjmoch všetkých posudzovaných osôb, ktorí majú tú istú adresu trvalého pobytu. Stáva sa aj, že mnohí nemajú list vlastníctva, prípadne nájomnú zmluvu," informovala nás E. Kročková.
Na OÚ v Rimavskej Sobote evidujú v tomto roku 2300 poberateľov príspevku na bývanie a im vyplatia viac ako 18 miliónov korún, pričom mesačné čerpanie presahuje 3 milióny. "V decembri minulého roka sme za jeden mesiac vyplatili 3 milióny a 500-tisíc korún. Celoročná suma predstavovala pre 2500 obyvateľov 29 miliónov," oboznámila nás vedúca oddelenia štátnych sociálnych dávok OÚ v Rimavskej Sobote JUDr. Eva Šišáková.
"Najväčší nával je v priebehu júna a júla. Od júla pripadá každý deň na jednu pracovníčku približne 50 až 60 žiadostí. Počas ostatných mesiacov v roku prijímajú úradníčky priemerne 10 ľudí za jeden pracovný deň. Počet žiadateľov stále narastá a je to podmienené sociálnymi dávkami, ktoré dostávajú iba občania bez práce a tu je nezamestnanosť vysoká," rozhovorila sa E. Šišáková. Žiadosti zamietajú v rovnakých prípadoch ako na ostatných okresných úradoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.