zaplatiť. Najčastejšie k takýmto prípadom dochádza v ochrannom obvode Tatranského národného parku (TANAP) Tatranská Javorina. Ako nám povedal šéf spomínaného ochranného obvodu Ján Slivinský, turisti vchádzajú do budovy Štátnych lesov TANAP a dožadujú sa platenia.
"Musím im vysvetľovať, že Slovensko je tak bohatý štát, že ich peniaze nepotrebuje a na chodník môžu vstúpiť aj zadarmo. Odchádzajú prekvapení," hovorí s úsmevom lesoochranár.
V susednom Poľsku je bežným javom, že pri každom vstupe do doliny, alebo na turistický chodník stojí "kasa" a vyberač vstupného. "Myslím si, že to tam majú dobre vymyslené. Vyberači sú v podstate súkromní podnikatelia. Časť vstupného odvádzajú a časť si nechávajú, ako províziu. Je to motivujúce pre ochranárov i vyberačov. Pritom vybrané peniaze idú na obnovu zničených chodníkov," povedal J. Slivinský.
Vo Vysokých Tatrách existovali začiatkom deväťdesiatych rokov pokusy vyberať na vstupe na chodníky poplatky. Neosvedčil sa.
J. Slivinský si myslí, že vyberanie poplatkov aj na slovenskom území Vysokých Tatier by prinieslo efekt iba vtedy, keby sa aj na tomto území použili. ŠL TANAP sú však príspevkovou organizáciou. Tá musí odviesť peniaze spätne do rozpočtu a ten ich následne prerozdelí. Takto strácajú ochranári motiváciu.
V Poľsku zaplatíte napríklad za vstup na chodník k Morskému oku dva zloté za osobu, čo je asi 220 korún.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.