závodu Obzor na 39 nájomných bytových jednotiek malometrážneho charakteru. Plánovaný termín ukončenia rekonštrukčných prác bol december tohto roku. Časový horizont kolaudácie a následného nasťahovania 39-tich rodín sa však pravdepodobne predĺži o päť až šesť mesiacov kvôli skrytým vadám, objaveným pri realizácii rekonštrukcie.
"Táto stavba sa financuje formou úveru vo výške päťdesiatich percent celkovej sumy vynaloženej na rekonštrukciu, zvyšnú polovicu uhradí Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky prostredníctvom dotácie. Počas prestavby objektu sa vyskytli skryté vady, pre ktoré sa predĺžil termín ukončenia rekonštrukcie. Stavba totiž nebola postavená podľa pôvodnej dokumentácie a zistili sa statické poruchy - jednak v nosnej konštrukcii celého objektu a aj na streche. Keď sa odkryla a spolu s ňou aj strešný plášť, nebola tam dokonca ani tepelná a vodná izolácia, a tak sme museli všetko demontovať. Nakoniec sme sa namiesto pôvodne plánovanej plochej strechy rozhodli pre sedlovú, pretože sa nám viac osvedčila," podrobne informoval o chybách v statike a streche objektu vedúci oddelenia výstavby na Mestskom úrade v Levoči Ľubomír Labuda.
Ďalšou prekážkou, brániacou v pokračovaní prestavby, je len občasná kanalizácia a vodovod, ktorý nemá pozinkované rúry, ale len "obyčajné čierne, ktoré nevyhovujú príslušným predpisom, ani normám. Pri realizácii vnútorných inštalácii sa dorábalo a prirábalo elektrické vedenie, začali opadávať celé omietky. Boli totiž urobené úplne fušerským spôsobom. Na paneloch chýbal cementový postrek, a tak bolo len otázkou času, kedy sa celá omietka zrúti. Takisto je úplným zázrakom, že loggie so zábradlím držali, ktoré sme tiež podrobili kompletnej rekonštrukcii," uviedol Ľ. Labuda. Podľa jeho slov celkové náklady vynaložené na rekonštrukciu objektu bývalej slobodárne sa vďaka nájdeným chybám v stavbe zvýšili o vyše 4,5 milióna korún.
Tie pridali aj na práci projektantom a samotnému oddeleniu výstavby na levočskom mestskom úrade, pretože vďaka zmenenej kalkulácii nákladov sa mení aj jej financovanie. "Musíme podávať nové žiadosti na ministerstvo výstavby aj Štátny fond rozvoja bývania o navýšenie dotácie na vykrytie zväčšeného objemu nákladov. Pokiaľ to nevyjde, Levoča musí hľadať vlastné peňažné zdroje," doplnil spleť vzniknutých problémov s fušersky postavenou slobodárňou vedúci výstavby na Mestskom úrade v Levoči.
Budúcich tridsaťdeväť nájomných bytových jednotiek bude zahŕňať jeden trojizbový byt s kuchynkou, osem dvojizbových a zvyšných tridsať jednoizbových bytov. Jeden z nich bude bezbariérového charakteru, čím poskytne Mestský úrad v Levoči novú strechu nad hlavou zdravotne postihnutému občanovi. V súvislosti s výstavbou nájomných bytových jednotiek prijalo mestské zastupiteľstvo všeobecne záväzné nariadenie týkajúce sa podmienok pre výber budúcich nájomníkov. Tie hovoria o neprekročení trojnásobku životného minima žiadateľov. Prednosť dostanú záujemcovia s neúplnou rodinou a minimálne dvoma maloletými deťmi a zdravotne postihnutí občania.
"Nájomná zmluva bude s budúcimi nájomníkmi uzatvorená maximálne na jeden rok, obnoviť sa môže len dvakrát. Po uplynutí troch rokov sa teda budú musieť nájomníci vysťahovať a my poskytneme ich byt ostatným zo slabších ekonomických vrstiev," dodal na margo platnosti nájomnej zmluvy Ľ. Labuda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.