pracoval v košickom štúdiu ako dramaturg, neskôr ako režisér. Po revolúcii sa stal riaditeľom Košického štúdia, v roku 1992 bol niekoľko mesiacov ústredným riaditeľom STV. V roku 1998 po odvolaní Kubiša bol jedným z horúcich kandidátov na ústredného riaditeľa, výber však v parlamente vtedy padol na Milana Materáka, Kleisovi sa ušlo Košické štúdio. Informácie z prostredia košického štúdia naznačujú, že vzťahy medzi ním a Materákom neboli vždy najlepšie.
* * *
Členovia Rady STV včera spolu s návrhom na odvolanie Milana Materáka navrhli aj kandidáta, ktorý by ho mal nahradiť. Je ním Marián Kleis (52), ktorý už vie, aké kroky by v televízii po svojom nástupe urobil.
Rada STV vás navrhla za nového riaditeľa. Ak to schváli parlament, vezmete to?
"Ťažko povedať, musel by som vedieť, za akých podmienok."
Aké by to mali byť podmienky?
"Keď má organizácia 1,3 milardy platobnú neschopnosť a jej ročné výnosy sú 1,5 milardy, tak aj keby sme na rok odišli a zamkli televíziu, aj tak má dlhy. Musím teda vedieť, za akých okolností by mohla fungovať. Momentálne je ako zdochnutý kôň."
Máte na mysli nové zákony a vzťahy s telekomunikáciami?
"Áno. Lebo problém dlhodobého zahnívania, v ktorom sa televízia nachádza už niekoľko rokov, nevznikol teraz. Možno sa len s verejnosťou o tom málo komunikovalo. Televízia je v dezolátnom stave."
V prípade, že vám to všetko prislúbia, by ste miesto vzali?
"Áno."
Boli ste jedným s horúcich kandidátov na ústredného riaditeľa v roku 1998. Čo ste pre televíziu navrhovali v projekte?
"Po štyroch rokoch je už iná situácia. V zásade však v televízii musí fungovať jasné ekonomické riadenie a vzťahy. A to tam teraz nie je. Napríklad neexistuje Bratislavské štúdio, hoci zo zákona by existovať malo. Televízia sa potrebuje rozdeliť na niekoľko samostatne hospodáriacich jednotiek s vlastnými rozpočtami, ktoré nebudú môcť prekračovať. Momentálne je to tak, že uprostred stola je veľký balík peňazí a kto si naň siahne, tak si z neho vyberie."
Ako hodnotíte prácu Milana Materáka?
"Obávam sa, že by som nebol objektívny, hoci som bol ako člen kolégia pri všetkých rozhodnutiach. Niekedy som s nimi polemizoval, ale ťažko sa mi posudzuje jeho práca, pretože som nesedel na jeho stoličke. Neviem posúdiť, či konal správne alebo nie."
Máte už premyslené nejaké prvé kroky, ktoré urobíte, ak sa stanete riaditeľom?
"Okamžite treba začať s ekonomickými pravidlami, ktoré musia byť všetkým jasné. V tejto obrovskej platobnej neschopnosti je to v televízii dosť živelné."
Bezprostredným dôvodom návrhu na odvolanie Materáka bol podpis kolektívnej zmluvy, ktorá podľa Rady STV neprimerane zvýhodňuje manažment STV pri odchodnom a odstupnom, ako aj 10 percentné celoplošné zvýšenie platov zamestnancov STV. Ako vy hodnotíte túto kolektívnu zmluvu?
"Kolektívna zmluva vzniká pri rokovaní dvoch strán. Nebol som pri tom, preto mi je to ťažko hodnotiť. Prinicipiálne nie som proti zvyšovaniu platov, v košickom štúdiu sú najnižšie. Ale organizácia, ktorá nemá na splatenie dlhov, si nemôže dovoliť zvyšovať platy. Bolo to trochu prestrelené."
A čo si myslíte o 10 a 12 mesačnom odstupnom pre 90 pozícií manažmentu?
"Odchádzajúci riaditeľ BBC bol dva roky "poruke" novému riaditeľovi ako poradca a dva rok dostával plat. Nemyslím si, že je to (odstupné) niečo mimoriadne. Samozrejme Slovensko je v inej situácii ako Británia. Nemyslím si však, že odstupné je taký veľký peniaz, ako zvýšenie platov o 10 percent, pretože to vychádza na zhruba 5 miliónov mesačne. U nás v Košiciach to robí 450-tisíc na mesiac. A keď si spomeniem, že niekedy nemáme ani 70-tisíc na výrobu, tak je to ohrozujúca suma."
Ak sa stanete ústredným riaditeľom, nastanú v televízii personálne zmeny?
"So zmenou ekonomického pavúka sa zmenia aj posty. Považujem za veľmi rozšafné, keď je toľko ľudí v prvom stupni riadenia ako je to teraz. Ja som ich navrhoval sedem. V súčasnosti je však predčasné o tom hovoriť."
Ak by Materáka odvolal parlament, má podľa vás nárok na odstupné?
"Bohužiaľ, teraz hovorím v prospech Materáka, že nemá. Aj keď si myslím, že by ako ústredný riaditeľ mal mať. Vo svete nie je bežné, aby človek išiel takto na dlažbu. U nás to nie je ošetrené v žiadnom zákone. Možno bude o odchodnom Rada STV rokovať."
V roku 1992 ste boli riaditeľom. Prečo vás odvolali?
"Po voľbách si vtedajšia vládna garnitúra chcela postaviť svojho riaditeľa. Bolo to v posledný deň existencie Slovenskej národnej rady, keď o tom rozhodlo jej predsedníctvo na čele s Gašparovičom. Aj keď to nebolo na návrh Rady STV. Doteraz ten súd nebol ukončený. Je zaujímavé, že kruh sa uzatvára po desiatich rokoch."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.