Prezident Thabo Mbeki, ktorý mu predsedal, požiadal o podrobnosti Lexovho zatknutia, krátkeho väznenia a rýchleho vydania na Slovensko ministrov vnútra a spravodlivosti Mangosuthu Butheleziho a Penuella Madunu.
Prezidentov hovorca Bheki Khumalo túto informáciu potvrdil nepriamo: "Prezidentská kancelária sa nebude vyjadrovať k záležitostiam, o ktorých prezident s podriadenými diskutoval počas prestávky a ktoré neboli v oficiálnom programe."
Mbeki dodatočne telefonicky kontaktoval aj ministerku zahraničných vecí Nkosazanu Dlamini-Zumovú, ktorá sa na zasadaní nezúčastnila. Dôverný zdroj z jej okolia potvrdil, že prezidenta znepokojila skutočnosť, že Lexov medzinárodný zatykač mal politický kontext. "Prezident bol prekvapený, že vydanie zadržaného prebehlo tak rýchlo," dodal zdroj.
Posledným cudzincom, o ktorého sa z rovnakých dôvodov osobne zaujímal juhoafrický prezident, bol v roku 1999 syn bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča Marko Miloševič, ktorý sa počas bombardovania Juhoslávie jednotkami NATO ukrýval v luxusnom hoteli v Johannesburgu.
Prezident si ešte počas zasadania kabinetu vyžiadal najčerstvejšie štatistiky o deportáciách ilegálnych prisťahovalcov. "Potešilo ho, že po nedávnej personálnej zmene na ministerstve pre bezpečnosť sa počet vyhostení zvýšil tak rapídne," vyhlásil hovorca Khumalo. Ministerstvo podľa prezidenta "chytilo druhý dych", čo môže byť zlou správou pre tamojších ilegálnych prisťahovalcov.
Lexovo zadržanie a najmä bleskové vyhostenie podľa juhoafrického novinára, ktorý monitoruje činnosť tamojšieho ministerstva pre bezpečnosť, zvýšilo sebavedomie ministerstva. Jeho prácu vraj v minulosti príliš často sabotovali nezávislé súdy. Lexov prípad by v budúcnosti mohol poslúžiť ako vítaný precedens.
Minulý týždeň sa o Lexu zaujímal aj jeho bývalý sused a najprominentnejší obyvateľ letoviska Umhlanga Rocks Harry Oppenheimer. Predseda správnej rady a spoluvlastník diamantového kartelu De Beers a jeden z najbohatších ľudí na svete má v exkluzívnom letovisku Umhlanga Rocks letné sídlo.
Oppenheimer o informácie nepriamo požiadal ministra vnútra Butheleziho, ktorý pochádza z provincie KwaZulu-Natal a ktorý ako africký lokálpatriot pokladá zadržanie Lexu na jej území za osobný úspech svojho ministerstva.
Autor: Roman Lipták, PRETÓRIA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.