pod názvom Slovensko na ceste späť do Európy. V jeho programe si Wupertalčania nájdu čas na návšteva Bratislavy, Banskej Bystrice, Nitry, Košíc, Jasova, Medzeva, Spišského Hradu, Levoče, Štrbského Plesa, Červeného Kláštora, Bardejova, Kežmarku a Ždiaru, odkiaľ sa cez Poľsko vrátia späť domov.
Polhodinku slávy zažili obyvatelia tohto mesta včera predpoludním, keď ich v priestoroch historickej radnice na Hlavnej ulici prijal námestník košického primátora Jozef Filas. Ako povedal ich "náčelník" - známy politik nemeckej SPD Klaus Brasch, význam podobných akcií spočíva v tom, že hoci sa Slováci cítia ako európska krajina, mnoho Európanov o nás ešte nič nevie. Prínosom sú podľa neho aj vznikajúce priateľstvá, či výmenné stáže pracovníkov škôl pre zrakovo postihnuté deti z Košíc a Kolína. K. Brasch stál pri zrode partnerských vzťahov medzi Wuppertalom a Košicami a významnou mierou sa zaslúžil o ich neustále rozvíjanie, za čo dostal aj vysokého štátne vyznamenania - spolkový kríž 1. triedy. Spomenul si aj na to, ako bol pred 20 rokmi po prvýkrát v Košicach a ako odvtedy metropola východu opeknela.
Prítomnosť takéhoto človeka na čele wuppertalskej delegácie potešila aj viceprimátora Jozefa Filasa, ktorý ocenil pozitívny prínos takýchto návštev pre imidž Košíc a Slovenska. "Každá takáto skupina ľudí môže vo svojom okolí podať svedectvo o mieste, ktoré navštívili, pričom podľa našich skúseností sú väčšinou pozitívne. Je pravdepodobné, že podobné skupiny podnikateľov, ktorí majú veľké možnosti vo svojom okolí šíriť dobrý obraz o Slovensku, to aj naozaj urobia. Pozitívne je aj to, že títo ľudia nadväzujú i osobné kontakty a priateľstvá, podieľajú sa na spoločných projektoch, utužujú rodinné vzťahy a to sa potom šíri ďalej," zamyslel sa.
Po prijatí u viceprimátora odovzdal K. Brasch v mene Spolku priateľov Košíc v Dóme sv. Alžbety misále, ktoré Košiciam zabezpečil šéf spolku Alfred Howad. Tieto ručne písané knihy poslúžia nemeckej menšine počas bohoslužieb v ich jazyku. Zároveň predložil zástupcom rímskokatolíckej cirkvi oficiálnu ponuku na kultúrnu výmenu s mestom Xanten. Košický Dóm sv. Alžbety totiž postavili podľa vzoru Dómu práve v Xantene. Predseda spolku priateľov prírody, krajiny a ľudí vo Wuppertale K. Brausch sa tiež angažuje pri zbierke financií na rekonštrukciu košickej židovskej synagógy. Prostredníctvom koncertov známych nemeckých umelcov chce získať prostriedky, ktoré by pomohli pri financovaní jej rekonštrukcie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.