predtým sa uskutočnilo valné zhromaždenie AGW, na ktoré dorazilo asi päť tisíc ľudí z celého Slovenska, včera dopoludnia sa stretli najmä Košičania. Spoločnosť SaS totiž pri prijímaní vkladov, ktoré ďalej zúročovala, operovala predovšetkým v Košiciach a na východnom Slovensku.
Ľudia sa začali zhromažďovať o deviatej. Poväčšine starší občania postávali opretí o zábradlie a čakali na začiatok. Tí, ktorých sme oslovili, neverili v návrat svojich peňazí, hoci ich majiteľ SaS Miroslav Soboľ upokojoval, že na spoločnosti v konkurze ostalo dosť majetku pre vysporiadanie nárokov veriteľov.
"Myslím, že nedostanem nič, okradli nás. Najskôr všetko popredali a potom to dali do konkurzu. Ja som im dal aj s manželkou všetky svoje úspory, čo som mal na pohreb. Pred rokmi to bolo 50-tisíc, potom sme ďalej sporili, pripisovali úroky, až sme tam zrazu mali 150-tisíc," zveril sa nám pán Marcel opierajúc sa o dve barly. Vzápätí reč obrátil na politiku, zaspomínal si na časy, keď stretával súčasného premiéra v Spišskej Novej Vsi ako vzorného zväzáka.
Medzi čakajúcimi sme zbadali aj známu košickú zdravotne ťažko postihnutú športovkyňu. Keďže sme ju deň predtým videli aj valnom zhromaždení AGW, pristavili sme sa na slovíčko. "Čo vám mám povedať. Do banky som nedala ani korunu, úspory som dala do AGW, SaS-u a B.M.G. Ak by sa mi náhodou nejaké peniaze aj vrátili, v čo neverím, tak ich precestujem," s úsmevom poznamenala.
Na schôdzu veriteľov novinári prístup nemali a tak sme správcu konkurznej podstaty JUDr. Bohdana Benedika oslovili tesne pred koncom schôdze veriteľov. Ako nás informoval, schôdzu veriteľov zvolal v zmysle litery zákona, teda do 80 dní od vyhlásenia konkurzu. Správca konkurznej podstaty predniesol svoju správu, hovorilo sa o pláne speňažovania a nakoniec sa volil veriteľský výbor. "Mnou navrhnutý plán speňažovania bol schválený bez akýchkoľvek zmien. Drvivú väčšinu majetku navrhujem speňažiť okamžite, aby sa vymožené peniaze mohli sústrediť na účte a postupne úročiť."
V súčasnosti sa na účte úpadcu nachádza viac ako 35 miliónov korún, ktoré sa podarilo zabezpečiť priebežným vymáhaním pohľadávok. V majetku evidujú viac ako 907 miliónov korún pohľadávok, ktoré sa budú v priebehu konkurzu vymáhať. Veritelia si ku včerajšiemu dňu prihlásili pohľadávky vo výške 637,5 milióna korún. "Porovnaním týchto dvoch čísiel môžeme dospieť k záveru, že by pohľadávky veriteľov mali byť uspokojené," skonštatoval B. Benedik.
V konkurznej podstate je aj suma 333 miliónov korún, okrem spomínaných 907 miliónov, ide však o nedobytné pohľadávky. Celková výška pohľadávok tak predstavuje cez 1,2 miliardy korún. Okrem pohľadávok je v konkurznej podstate ešte 17 vozidiel, 14 z nich navrhuje správca okamžite odpredať, pretože nie sú potrebné pre správcu konkurznej podstaty. V majetku je aj hmotný investičný majetok ako počítače, počítače peňazí, predmety zo žltého kovu zaistené v záložniach a podobne. Všetko toto chce správca, a má na to aj mandát od veriteľov, čo najskôr speňažiť.
Najsilnejšiu pozíciu na včerajšej schôdzi veriteľov mal JUDr. Gabriel Ižarik, ktorý zastupoval viac ako 74 percent prítomných veriteľov. Keďže pre schválenie veriteľského výboru stačí nadpolovičná väčšina, bol schválený ten trojčlenný veriteľský výbor, ktorý navrhol JUDr. Ižarik.
Pred vyhlásením samotného konkurzu viacerí veritelia a dlžníci SaS uzavreli medzi sebou zmluvy o vzájomnom zápočte pohľadávok. Správca konkurznej podstaty z týchto zmlúv neuznal zápočty v hodnote ôsmich miliónov korún. Na druhej strane uznal vzájomné zápočty vo výške 14 miliónov korún. Správca podaním žaloby na súde poprel postúpenia pohľadávok úpadcu, ktoré boli vykonané po podaní návrhu na konkurz vo výške viac ako 10,6 milióna korún.
Tesne pred vyhlásením konkurzu majiteľ SaS Miroslav Soboľ predal sieť záložní za sto miliónov korún ďalšej spoločnosti. "K predaju záložní došlo pred vyhlásením konkurzu. Úlohou osobitného správcu bude preskúmať účtovníctvo úpadcu a zistiť, akým spôsobom bolo naložené s týmito prostriedkami spoločnosti."
Príjmy z predaja podľa správcu prišli na účet SaS, osobitný správca však musí zistiť, ako s nimi bolo naložené. Na účte bolo ku včerajšiemu dňu, ako sme spomínali, len 35 miliónov získaných vymáhaním pohľadávok. Osobitný správca bude skúmať aj to, či cena, za ktorú boli záložne predané, bola primeraná. Ostáva otvorená aj tá možnosť, že odpredaj záložní bude správcom popretý na súde. Budú sa skúmať aj ďalšie zmluvy uzatvorené najneskôr tri roky pred vyhlásením konkurzu tak, ako to umožňuje zákon o konkurze a vyrovnaní.
V konkurze bolo doposiaľ preskúmaných 4000 prihlášok pohľadávok veriteľov. Z toho správca neuznal pohľadávky za štyri milióny korún. Ostáva preskúmať ešte zhruba tisíc prihlášok.
Prieskumné pojednávanie by sa malo uskutočniť podľa predbežných odhadov v septembri, respektíve v októbri. Dovtedy môžu ešte veritelia prihlasovať svoje pohľadávky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.