že z 500 podnikov v burzovom indexe S&P 46 % vo väčšej alebo menšej miere bojuje o prežitie. Stratég banky Dresdner Kleinwort Wasserstein James Montier vypracoval za pomoci viacerých modelov stupnicu miery insolventnosti firiem. Keď sa napríklad podniku nepodarí získať čerstvé peniaze na burze alebo od bánk, alebo ak rýchlo nezlepší svoju výnosnosť, začne smerovať do krízových vôd. Denník Die Welt uverejnil zoznam 40 najohrozenejších firiem z indexu S&P .
Najhoršie na tom sú dodávatelia telekomunikačných sietí JDS Uniphase a Nortel Networks s hodnotami -3,68 a -1,53, ale aj letecká spoločnosť US Airways (-1,04), telekomunikačné spoločnosti Nextel (-0,34) a Qwest (0,13), výrobca automobilov Ford (0,23), Coca-Cola Enterprises (0,32), US Steel (0,39) telekomunikačný AT&T (0,43), výrobca poľnohospodárskej techniky Deere (0,47) a mnohé ďalšie.
Príčinou súčasných ťažkostí mnohých firiem sa stala úverová politika v USA v minulom desaťročí. Počas predchádzajúceho veľkého hospodárskeho rastu sa dlhy amerických firiem rozrástli do obrovských rozmerov. Miera zadlženia štátu, podnikov a domácnosti dosiahla trojnásobok amerického hrubého domáceho produktu. Problematika dlhov sa stala hypotékou pre burzy. Burzoví skeptici hovoria o úverovej bubline, ktorá sa vytvorila počas sústavného rastu amerických akcií v minulom desaťročí, a zatiaľ sa ju ani zďaleka nepodarilo odstrániť. Znižovanie dlhov sa pre americké podniky teraz musí stať jednou z hlavných priorít.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.