televízie. Za nového ústredného riaditeľa televízie Rada STV navrhuje doterajšieho riaditeľa Televízneho štúdia Košice Mariána Kleisa. TASR o tom informoval predseda Rady STV Jaroslav Franek. Rada STV zároveň vyzvala parlament, aby sa vzhľadom na blížiace sa parlamentné voľby jej návrhmi zaoberal v najbližšom možnom čase.
Bezprostredným dôvodom návrhu na odvolanie Materáka je podľa Franeka podpis kolektívnej zmluvy, ktorá neprimerane zvýhodňuje manažment STV pri odchodnom a odstupnom a spolu s 10-percentným plošným zvýšením platov zamestnancov prehlbuje zadlženosť a celkovú finančnú krízu verejnoprávnej televízie. Rada STV Materáka upozornila na jeho povinnosť vykonávať funkciu do rozhodnutia NR SR v zmysle zákonov a príslušných interných noriem STV. Súčasne vyslovila očakávanie, že sa bude riadiť všeobecnými etickými normami.
Rada verejnoprávnej televízie vyslovila presvedčenie, že spravodajské a publicistické relácie STV si aj v tomto období zachovajú objektívnosť, politickú nezávislosť a vysoký profesionálny štandard.
Odvolaním Materáka sa bude mediálny výbor zaoberať pred poslednou schôdzou NR SR
Odvolaním Milana Materáka z funkcie ústredného riaditeľa Slovenskej televízie (STV) sa bude zaoberať Výbor pre kultúru a médiá ešte pred posledným zasadnutím Národnej rady SR. "Mediálny výbor ako gesčný výbor NR SR je povinný pripraviť správu a informáciu o rozhodnutí Rady STV," informoval TASR podpredseda výboru Ján Budaj. "Ak ide o také zásadné výhrady, ktoré spôsobili, že rada rozhodla jednomyseľne, nie je možné, aby Národná rada ignorovala túto situáciu," dodal.
V prípade, že by sa odvolávanie Materáka na program poslednej schôdze parlamentu nedostalo, môžu poslanci formou 30 podpisov iniciovať mimoriadne zasadnutie NR SR. "Som presvedčený, že sa poslanci aj v období, keď už mnohí vedia, že poslancami v nasledujúcom období nebudú, zachovajú zodpovedne a zídu sa v auguste," povedal poslanec NR SR a člen výboru Dušan Jarjabek, ktorý rozhodnutie rady uvítal. "Bol najvyšší čas, že Rada STV využila svoju funkciu a postavila sa týmto spôsobom voči Materákovi i celému manažmentu STV. Situácia v STV je neúnosná, no bojím sa, že reakcia prišla už päť minút po dvanástej," dodal Jarjabek.
Viacerí oslovení poslanci podporujú návrh na odvolanie Materáka
Viacerí oslovení predstavitelia parlamentných strán nepriamo privítali návrh na zvolanie ústredného riaditeľa Slovenskej televízie. Sami za seba ho podporujú. Pre člena výboru pre kultúru a média Gyulu Bárdosa návrh na odvolanie Materáka nie je "prekvapujúca správa", ale podporuje ho. Zastáva názor, že už len za "kauzu o odstupnom", aj keď o nej možno ústredný riaditeľ verejnoprávnej televízie nevedel, musí niesť zodpovednosť. Predseda poslaneckého klubu SMK sa v jeho mene nechcel nateraz vyjadrovať, ale jeho členovia sa budú návrhom rady zaoberať.
Rovnaký postoj zaujal aj predseda poslaneckého klubu Strany demokratickej ľavice Anton Hoffmann. TASR ubezpečil, že osobne nemá problém návrh podporiť. Je presvedčený, že tento bod by mal byť zaradený na schôdzu NR SR začínajúcu 19. augusta.
Predseda Strany občianskeho porozumenia Pavol Hamžík nechcel hodnotiť Materákovo štvorročné obdobie, ale "najmä posledný krok s odstupným" považuje za nehoráznosť. "Pán Materák má dojem, že si už mohol robiť čo sa mu zachcelo," povedal pre TASR šéf SOP. Podporuje aj prípadné zvolanie mimoriadnej schôdze s týmto programom. Návrh si však musí ešte rovnako ako členovia jeho klubu preštudovať, a potom zaujme definitívne stanovisko.
Predseda poslaneckého klubu SDK Ján Rusnák sa domnieva, že návrh na Materákovo odvolanie nie je práve najvhodnejším spôsobom riešenia stavu v STV, svoje osobné stanovisko však nepovažuje za podstatné. O postoji poslancov za SDK sa rozhodne na zasadnutí klubu 19. augusta. "Isteže, pán riaditeľ urobil veľa chýb, my sme ho mnohokrát kritizovali. Aj posledná kauza, keď si pán Rusko vytváral väčší priestor vo verejnoprávnej televízii, nesvedčila o jej verejnoprávnosti," poznamenal Rusnák, dodal však, že nechce predbiehať rozhodnutie klubu.
Vedenie STV nesúhlasí s návrhom Rady STV na odvolanie Materáka
Vedenie Slovenskej televízie nesúhlasí s návrhom Rady STV na odvolanie ústredného riaditeľa STV Milana Materáka. Bezprostredným dôvodom návrhu je podľa uznesenia Rady STV podpis novej Kolektívnej zmluvy, ktorá okrem iného údajne neprimerane zvýhodňuje manažment STV v súvislosti s výškou odstupného a spolu s 10-percentným plošným zvýšením platov zamestnancov STV prehlbuje zadlženosť a celkovú finančnú krízu STV. Vedenie STV zdôrazňuje, že ak by neprišlo ku kolektívnemu vyjednávaniu medzi vedením televízie a zástupcami odborových organizácií a k podpísaniu Kolektívnej zmluvy (KZ), zamestnanci STV by stratili všetky výhody nad rámec Zákonníka práce, nakoľko platnosť starej KZ už vypršala. Rokovania k obsahu Kolektívnej zmluvy prebiehali v súlade s príslušnými právnymi predpismi, podpísanie novej Kolektívnej zmluvy sa uskutočnilo v zmysle platnej legislatívy a zmluva v plnom rozsahu rešpektuje Zákonník práce. Preto vedenie STV považuje dôvod na odvolanie ÚR STV Milana Materáka v čase blížiacich sa volieb za účelové. STV pripomína, že zvýšené odstupné sa týka všetkých zamestnancov televízie v rozsahu od 6-násobku do 11-násobku ich priemernej mesačnej mzdy, a to len vtedy, ak by prišlo k organizačným zmenám na základe Zákonníka práce, a teda aj k zrušeniu pracovných pozícií. V rokoch 2001 a 2002 vedenie vykonalo reorganizáciu v zmysle procesov reinžinieringu a v tejto súvislosti už STV uskutočnila hromadné znižovanie pracovných pozícií. Od 1. januára 2002 platí v STV nová organizačná štruktúra. Z tohto dôvodu súčasné vedenie STV neráta s ďalším rozsiahlejším znižovaním počtu pracovných pozícií.
MEMO ´98 vyzýva vládu a parlament na bezodkladné riešenie situácie v STV
MEMO ´98 vyzýva vládu SR a parlament, aby sa vzniknutou situáciou v STV bezodkladne zaoberali a v čo možno najkratšom čase riešili vzniknutú krízu. MEMO ´98 nespochybňuje jednomyseľné rozhodnutie Rady STV o odvolaní súčasného riaditeľa STV v súvislosti s vyplácaním vysokého odstupného vedúcim pracovníkom verejnoprávnej televízie ako aj s celkovou situáciou v STV. Výmeny na vedúcich pozíciách v STV aj v TASR dva mesiace pred voľbami však môžu prispieť k celkovej destabilizácii situácie. Obávajú sa, do akej miery sa súčasná kríza vo verejnoprávnej STV premietne na úroveň predvolebného spravodajstva a publicistiky. Je celkom prirodzené, že počas volebnej kampane sa predovšetkým od štátom dotovaných médií očakáva vysoká miera objektivity a profesionality. Na druhej strane, po odvolaní riaditeľa TASR, ide o návrh na výmenu už druhého riaditeľa štátom dotovanej inštitúcie veľmi krátko pred dôležitými voľbami do NR SR. Vtedy je podľa Memo ´98 úloha predovšetkým štátom financovaných médií veľmi dôležitá pri sprostredkovaní korektných a objektívnych informácií o všetkých politických subjektoch uchádzajúcich sa o priazeň voličov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.