krátky rozhovor.
Pred necelým mesiacom krajskej samospráve pribudli domovy dôchodcov a domovy sociálnych služieb. Koľko ich v rámci kraja bolo a v akom stave ich preberáte?
- Spolu sme dostali 27 sociálnych zariadení, pričom 12 má právnu subjektivitu. U zvyšných pätnástich sme už zrealizovali zmenu a pričlenili sme ich k nim. Väčšinou ide o domovy dôchodcov a sociálnych služieb, ktoré sú roztrúsené po celom kraji. Aby som získal predstavu o ich aktuálnej situácii, rozhodol som sa všetky postupne prejsť. Dnes som navštívil trebišovský a vojčický domov dôchodcov, domov sociálnych služieb v Michalovce a chránené dielne, ktoré zriadila michalovská Integra. Návšteva polovice zariadení v kraji ma však ešte len čaká. Ich vybavenosť je podľa toho, čo som zatiaľ videl, veľmi dobrá.
Je známe, že tesne pred delimitáciami sa niektoré domovy dôchodcov, ktoré mali pôvodne prejsť pod obce, snažili o transformáciu na domovy sociálnych služieb s cieľom, aby ich zriaďovateľom boli krajské samosprávy. Podľa našich informácií v nich videli väčšieho garanta na zachovanie poskytovaných služieb v doterajšom rozsahu ako v obciach. Boli aj v našom kraji podobné tendencie?
- Áno, aj u nás sa vyskytlo šesť takýchto prípadov a hoci sa o nich rozhodovalo mimo nás, vieme o nich. Najčastejšie išlo o transformáciu domovov dôchodcov, vyargumentovanú vysokým podielom klientov s nízkou alebo absentujúcou mobilitou. Transformačný proces v nich prebehol od sklonku minulého roka do konca tohtoročného júna a od 1. júla už ako zariadenia sociálnych služieb prešli v súlade s reformou pod nás. Išlo o tri zariadenia v Košiciach a po jednom v Rožňave, Strážskom a Trebišove.
Východiskový stav KSK v sociálnej oblasti nie je práve najpriaznivejší. Je známe, že v kraji narastá počet obyvateľov v poproduktívnom veku, čo nekorešponduje s disponibilnou kapacitou domovov dôchodcov. Má KSK nejaké konkrétne vízie, ako tento stav zmeniť?
-Je nám jasné, že pokiaľ je zo strany občanov dopyt po takejto službe, je naším záujmom ich potreby naplniť. Keďže rozširovanie siete sociálnych zariadení kvôli obmedzeným finančným zdrojom nie je možné, našou predstavou je podporiť kreovanie malých neštátnych zariadení rodinného typu. I keď ich sami nebudeme zakladať, súhlasným stanoviskom podporíme ich začlenenie do už existujúcej siete a finančné prostriedky na ich prevádzku napokon pôjdu cez nás. Pôjde vlastne o domovy - penzióny, ktoré v Košickom kraji úplne absentujú, ale v iných častiach Slovenska sú bežné a sú s nimi dobré skúsenosti. V kontexte poskytovania sociálnej starostlivosti nemožno nespomenúť, že jej úroveň závisí od ekonomického potenciálu kraja a komplexného rozvoja regiónu. Tieto veci idú vždy paralelne. Pokiaľ je región dostatočne ekonomicky silný, nemá problém s vydotovaním finančne náročnej sociálnej sféry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.