odpadu. Konkrétne, od roku 1991 platí niekoľkokrát novelizovaný zákon o ochrane ovzdušia. Následne od roku 1998 platí v súvislosti s týmto zákonom výkonná vyhláška definujúca presné pravidlá pri spaľovaní odpadu.
Platná legislatíva sa v tomto prípade bytostne dotýka Nemocnice s poliklinikou v Krompachoch. Toto nemocničné zariadenie totiž prevádzkuje spaľovňu použitého zdravotníckeho materiálu. Jej činnosť je však v rozpore so spomínaným zákonom a vyhláškou, týkajúcou sa ochrany ovzdušia. "Táto prevádzka slúži iba pre naše potreby. Jej maximálna kapacita je 30 kilogramov a priemerne ju používame trikrát do týždňa," povedal nám riaditeľ krompašskej nemocnice MUDr. Miroslav Kraus.
Napriek tomu, že ide o kapacitne malú prevádzku, vedenie nemocnice má termín do konca roka 2003 nájsť nové riešenie ako likvidovať zdravotný odpad, ktorý sa vyprodukuje na jednotlivých oddeleniach. "Zákon definuje spálený použitý zdravotný materiál ako nebezpečný odpad. Do vzduchu sa totiž dostávajú toxické a organické látky. Z tohto dôvodu zamestnanci môžu páliť odpad iba v popoludňajších a večerných hodinách," vysvetlil referent štátnej správy pre ochranu ovzdušia Ing. Ján Rusnačko.
Platná vyhláška však v tomto prípade spaľovniam podobného druhu dovoľuje výnimku, a to na základe svojich technologických podmienok používať túto prevádzku ďalšie dva roky. Výnimka sa v tomto prípade vzťahuje na oslobodenie od povinnosti sledovať emisné limity. Za túto dobu však vedenie nemocnice musí inovovať terajšiu spaľovňu v súlade s terajšou legislatívou. "Ide však je veľmi nákladnú záležitosť, ktorá predstavuje šesť až osemmiestne sumu," upozornil J. Rusnačko.
Finančná náročnosť, ktorá by sprevádzala rekonštrukciu spaľovne je pre vedenie nemocnice v tomto prípade jedinou prekážkou. "Stojí preto za úvahu, či spaľovňu aj naďalej prevádzkovať a snažiť sa dostať do predpísaných noriem, alebo skončiť jej prevádzku a voziť odpad do iných miest. Pokiaľ nezoženieme peniaze z rôznych fondov, pretože z internými zdrojmi na to nevystačíme, tak pravdepodobne odpad budeme voziť do susedných spaľovní," priklonil sa k finančne menej náročnému variantu M. Kraus. Podľa jeho ďalších slov, odvoz použitého zdravotného materiálu bude iba o čosi nákladnejšia záležitosť ako jeho súčasná likvidácia spaľovaním.
Čo sa týka ostatných nemocníc v spišskom regióne spaľovňou, ktorá zodpovedá normám Európskej únie disponuje iba Nemocnica s poliklinikou v Levoči. Spišskonovoveská nemocnica vozí vyprodukovaný zdravotný odpad do susednej Levoče prípadne do Popradu a podobnú zaužívanú metódu má aj Nemocnica s poliklinikou v Gelnici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.