zákona o umelom prerušení tehotenstva s Ústavou SR. Podnet, pod ktorý sa podpísalo 31 členov zákonodarného zboru, podalo ešte v máji minulého roka Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Jeho podpredseda Daniel Lipšic sa včera vyjadril, že pojednávanie bude vytýčené pravdepodobne až po jesenných parlamentných voľbách. Ako však zdôraznil, KDH na svojom stanovisku nič nemení.
"Stále trváme na tom, že platná úprava zákona o interrupciách je protiústavná a to v časti, ktorá umožňuje bez akéhokoľvek dôvodu prerušiť tehotenstvo v prvých dvanástich týždňoch gravidity," zdôraznil Lipšic.
Podľa neho by mala byť interrupcia v prvých dvanástich týždňoch gravidity zdôvodnená závažnými okolnosťami. "Znamená to, že by nemala byť vykonávaná len na základe žiadosti ženy," podotkol Lipšic.
Na tlačovej besede v Banskej Bystrici zároveň uviedol, že kresťanskí demokrati nikdy nespochybnili vykonávanie interrupcií z určitých závažných dôvodov. "Napríklad, keď je ohrozené zdravie matky, alebo ak ide o ťažko poškodený plod, či graviditu následkom trestného činu," povedal podpredseda KDH.
V otázke interrupcií má Slovensko podľa neho jednu z najviac liberálnych úprav na svete. "Z právneho hľadiska je to však veľmi konfliktná téma, pretože právne sa tu stretávajú dva aj ústavou chránené záujmy, a to právo nenarodeného života dostať šancu a právo ženy rozhodovať o svojej gravidite," konštatoval podpredseda KDH. Zdôraznil, že tento konflikt musí byť nejakým spôsobom vyriešený. "Otázkou ale stále zostáva, kde sa hranica na Slovensku posunie, pretože v súčasnosti je posunutá extrémne doľava," uzavrel Lipšic.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.