programu pre rozvoj vidieka a poľnohospodárstva SAPARD. Prístup slovenských firiem k zdrojom zo SAPARD
Zmiernenie podmienok SAPARD-u pre slovenské firmy podľa generálneho riaditeľa sekcie európskej integrácie Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR Ľubomíra Mičeka spočíva vo zvýšení maximálnej úrovne ich celkovej zadlženosti z pôvodných 60 % aktív na 70 %. Rentabilitu ich príjmov nebude EÚ požadovať už na úrovni viac ako 2 %, ale postačovať bude prekročenie 1-% hranice. "Navyše zdroje SAPARD môžeme najnovšie alokovať už na celé územie štátu. Doteraz boli vytypované iba zaostalejšie regióny. Očakávam, že podávanie žiadostí zo strany podnikateľov sa po takýchto zmenách výrazne zvýši. Doteraz podnikatelia agentúre predložili 33 projektov. Podľa aktuálnych informácii z terénu to už ale v najbližších týždňoch bude oveľa viac," skonštatoval na včerajšej tlačovej besede v Bratislave Miček.
Odhad trojmiliardového posilnenia vidieckeho sektora z fondu SAPARD s termínom využitia do záveru roku 2004 vyplýva z toho, že zmluvu o poskytnutí prvých 18,3 milióna EUR Slovensko s EÚ už podpísalo. Zmluvy na získanie ďalších dvoch tranží v objemoch zhruba 19 a 20 miliónov EUR sa majú podľa Mičeka podpísať v nadchádzajúcich mesiacoch. K týmto financiám, poskytnutým priamo z EÚ, je potrebné pripočítať aj 25-% spoluúčasť SR z jej vlastných verejných zdrojov, ktorú vyžaduje únia. Tieto tri tranže zo SAPARD-u sú podľa Mičeka pre SR v prípade jej vstupu do EÚ začiatkom roku 2004 maximom, pretože aj keď program bol pôvodne rozpočtovaný na roky 2000 až 2006, bude úniou po začlenení nových štátov prerušený. Slovensko má teda snahu vyčerpať aspoň tieto tri tranže z rokov 2000 až 2002. Platby z rokov 2000 a 2001 sa majú využiť do konca roku 2003 a platba z roku 2002 do záveru roku 2004.
Najviac žiadosti o uvoľnenie zdrojov podľa riaditeľa Agentúry SAPARD Vadima Haraja zatiaľ podnikatelia podávajú z oblasti investícií do potravinárskych podnikov. Ďalej upozornil, že 33 žiadostí síce nie je veľa, ale projekty, v nich načrtnuté, sú svojimi finančnými nákladmi dosť vysoké. "Celkové uznateľné náklady zaslaných projektov činia 363 miliónov Sk. Pri 50-% spoluúčasti podnikateľa, ktorá sa pri programe SAPARD vyžaduje, by tak z verejných zdrojov išlo na tieto projekty viac ako 180 miliónov Sk," uviedol Haraj s tým, že najväčšie projekty agentúra očakáva až koncom leta. "Hlavne podniky z mliekarenského a mäsospracovateľského priemyslu sa chystajú predložiť viacero projektov s uznateľnými nákladmi na hraniciach 30 až 40 miliónov Sk," dodal Haraj.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.