Najvyššiemu súdu SR pravdepodobne v pondelok. Pre TASR to uviedla podpredsedníčka krajského súdu Jana Baricová. Potvrdila, že Krajský súd včera dostal doručenku o prevzatí písomného rozhodnutia o väzbe I. Lexu prokuratúrou, ktorá spis dostala v stredu. Musí však ešte podľa zákona čakať tri dni, či sa proti sobotňajšiemu rozhodnutiu neodvolá i prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave. Až potom môže kompletný spis postúpiť na Najvyšší súd SR.
Po doručení na NS bude spis pridelený podľa rozvrhu práce príslušnému senátu. NS nemá zákonom žiadnu stanovenú lehotu, dokedy musí rozhodnúť. Podľa predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina však bude mať Lexov prípad vysokú prioritu, pretože ide o väzobnú vec.
Exriaditeľa SIS a ešte stále poslanca Lexu vzala sudkyňa Krajského súdu do väzby v sobotu kvôli obavám z vyhýbania sa trestnému stíhaniu. Lexovi obhajcovia doručili sťažnosť proti vzatiu ich klienta do tzv. útekovej väzby v pondelok. Polícia I. Lexu zadržala 14. júla v Juhoafrickej republike. Vo štvrtok ho previezli na územie SR a z letiska putoval priamo do cely predbežného zadržania. Po I. Lexovi dva roky pátral Interpol.
Návštevy záležia od šéfa väznice
Riaditeľ bratislavského ústavu na výkon väzby môže obvinenému exriaditeľovi SIS Ivanovi Lexovi v odôvodnených prípadoch povoliť návštevu častejšie ako raz za mesiac. Pre TASR to včera uviedol generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Anton Fábry. Upozornil však, že povoľovanie návštev je výlučne v kompetencii riaditeľa ústavu a nič na tom nemení ani vyhlásenie obhajcov I. Lexu, že ich klient je pripravený prijať novinárov a poskytnúť im rozhovor.
Na návšteve sa podľa Fábryho môže zúčastniť najviac päť osôb, vrátane detí. Návštevy sa uskutočňujú v miestnostiach ústavu na to určených a zariadených tak, aby nemohlo dôjsť k priamemu kontaktu medzi obvineným a návštevníkom. Trvať musia najmenej 30 minút.
Bývalý šéf tajnej služby mal vo väzbe v Bratislave prvú a zatiaľ poslednú návštevu v utorok, keď ho prišla pozrieť jeho rodina. Ďalšiu riadnu návštevu teda môže mať až o mesiac. Bude pritom závisieť od obvineného, či uprednostní návštevu rodinných príslušníkov, alebo novinárov, dodal Fábry.
Advokát Trokan v tejto súvislosti uviedol, že jeho klient možnosť návštevy novinárov na úkor rodinných príslušníkov neprijal. Súčasné predpisy považuje Trokan za nedemokratické, pretože na Lexu bola uvalená úteková väzba a nie zákaz slobody prejavu.
V súčasnosti sa Lexa, okrem svojich obhajcov, môže v cele rozprávať aj s novým spolubývajúcim, ktorého k nemu pridelili.
Lipšic: Protesty obhajcov I. Lexu môže riešiť len ÚS JAR
Prípadné protesty obhajcov Ivana Lexu v súvislosti s podozrením o jeho zavlečení z Juhoafrickej republiky do SR môže riešiť len Ústavný súd JAR, vyhlásil včera na tlačovej besede v Banskej Bystrici podpredseda KDH Daniel Lipšic. Ako podčiarkol, v transporte I. Lexu nevidí problém, pretože bol z JAR vyhostený na základe porušenia ich administratívnych podmienok a v SR bol na letisku zatknutý na základe vnútroštátneho zatykača SR.
Podľa Lipšica preto nemožno tvrdiť, že ho z JAR do SR zavliekli slovenské orgány, treba si preto preštudovať zákony JAR a obrátiť sa na tamojšie príslušné orgány. Dodal, že klub KDH nebude mať v NR SR problémy, ak by sa rozhodovalo o imunite I. Lexu, ale aj iných poslancov, pretože "poslanci nemôžu mať rovnejšie postavenie ako ostatní občania".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.