podobe katastrofickej zrážky planéty Zem s nebezpečným asteroidom,ktorý sa k nám rúti, sa vo svete okamžite zaradila medzi najhorúcejšie témy.
Oprávnenosť hrozby potvrdzujú informácie z vedeckého sveta:planétka 2OO2 NT7 je totiž prvým telesom, ktoré sa podľa tzv. Palermskej škály nebezpečnosti dostalo vo svojich hodnotách do kladných čísiel. Planétka má rozmery dvoch kilometrov a pri prípadnej zrážke so Zemou by znamenala globálnu katastrofu, mohla totálne zničiť rozsiahle územie s veľkosťou kontinentu a tým vážne ohroziť aj existenciu života na celej planéte.
Kým pre laikov sú výhľady na podobné katastrofy ovplyvňované najmä hororovými veľkofilmami a autormi sci-fi,seriózni astronómovia,ktorí sa venujú štúdiu medziplanetérnej hmoty,pristupujú k týmto otázkam z hľadiska skúmania správania sa telies v našej slnečnej sústave. V nej sa pohybuje viac ako 300 potenciálne nebezpečných asteroidov, z ktorých najväčší, Ganymedes, má rozmery 41 km.
Za najnebezpečnejšie asteroidy sú považovaní členovia rodiny APOLLO,ktoré križujú dráhu Zeme. Iba pred niekoľkými týždňami, dňa 14. júna 2002 sa knašej planéte na vzdialenosť iba 120 000 km,priblížila planétka 2002 MN,ktorá mala rozmery futbalového ihriska. Vedci toto priblíženie zaznamenali až tri dni po najväčšom priblížení. Tesnejšie priblíženie bolo zaznamenané pred 8 rokmi, v decembri 1994, keď nás jedna z blízkozemných planétok minula vo vzdialenosti 105 000 km.
"Objavy nových telies v slnečnej sústave sú pomerne časté. Raz-dvakrát v roku sa objavia aj informácie, podobné správe z tohto týždňa o planétke 2002 NT7,"hovorí profesor Anton Hajduk z oddelenia medziplanetérnej hmoty Astronomického ústavu SAV v Bratislave. "Aj keď výpočty v súvislosti s touto planétkou uskutočnil v USA kolega Jomans,jeden z najspoľahlivejších analytikov,nie je potrebné podliehať panike.Výpočty je treba spresňovať, aktualizovať, dráhu planétky monitorovať,pretože tie výpočty,ktoré sa objavili sú iba predbežné.Aj my, na Slovensku uskutočníme, samozrejme, svoje výpočty.Dopredu totiž nie je so stopercentnou istotou možné povedať,že k zrážke o 17 rokov naozaj aj dôjde,"poznamenal profesor Hajduk.
V dávnejšej i v novšej histórii planéty Zem už k zrážkam planéty s kamennými horami z medziplanetérneho priestoru došlo. Potvrdzujú aj stopy po takýchto dopadoch v podobe známych kráterov, ale i mladý kozmický incident v sibírskej tajge - na Tunguzke v roku 1908. Na území Slovenskej republiky niet, podľa názoru profesora Hajduka,po dopadoch väčších telies z kozmu stôp.Podľa niektorých, skôr laických názorov, bolo ale vraj aj územie dnešného Slovenska v dávnej minulosti zasiahnuté pohromou z nebies. Najčastejšie sa v tejto súvislosti spomína zreteľná terénna preliačina pri obci Jamník na Spiši alebo evidentná záhadná "diera",ktorú možno vidieť v masíve najvyššieho tatranského štítu Gerlach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.