stretla prvýkrát. Členovia komisie sa predbežne zoznámili so situáciou s tým, že samotné prerozdelenie bytov by sa malo uskutočniť do dvoch týždňov. Byty už totiž sú skolaudované, pripravené na bývanie a teoreticky už na budúci týždeň by sa dalo do nich sťahovať.
Kvôli transparentnosti celého procesu sú na stretnutia komisie prizvané aj médiá, jedna redaktorka je aj priamo členkou výberovej komisie. Napriek tomu si je magistrát vedomý toho, že tí, ktorí byty nedostanú, budú nespokojní. Žiadateľov o byt je totiž 463, kým bytov len 42.
Zhruba polovicu prostriedkov na výstavbu objektu poskytlo ministerstvo výstavby, konkrétne je to 23,8 milióna korún, ďalších 21,4 milióna pochádza zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Celkové náklady sa pohybujú na úrovni okolo 50 miliónov korún. Mesto poskytlo z vlastných zdrojov zhruba 4,4 milióna korún.
Ako informoval riaditeľ BPMK Marián Varga, ktorý je tiež členom komisie, v objekte je 42 bytových jednotiek. Z toho 18 bytov je dvojizbových, 18 trojizbových a šesť bezbariérových. Celková obytná plocha v štvorpodlažnej budove predstavuje 2 888 metrov štvorcových.
Výpočet nájomného sa riadi smernicami ministerstva výstavby, ktoré hovoria o maximálnej cene, ktorá nemôže byť prekročená. V nájomnom budú budúci užívatelia nájomného splácať postupne aj úvery, ktoré boli potrebné pre stavbu objektu. Vzhľadom na poskytnuté dotácie bude na celý objekt uvalené vecné bremeno, v prípade nesplácania úverov bude musieť mesto poskytnuté prostriedky vrátiť. Presná kalkulácia nájomného bude členom komisie predložená na jej ďalšom stretnutí na budúci týždeň v utorok. "Ak by nájomné vychádzalo príliš vysoké, mesto zváži prípadné spolupodieľanie sa na splácaní pôžičky. Treba však vypočítať ešte to, akú záťaž by to znamenalo pre mestský rozpočet," poznamenal námestník primátora Jozef Filas, ktorý je takisto v komisii.
Upozornil aj na to, že dva byty sa musia vyčleniť a prideliť priamo. Mesto totiž pri výstavbe tohto objektu vstúpilo už do rozbehnutého procesu, keď bolo na stavbu vydané stavebné povolenie predchádzajúcemu investorovi. Ten mal v pláne stavať objekt z finančných prostriedkov, na ktorých by sa spolupodieľali aj budúci vlastníci. Dvaja z nich mali uzavreté individuálne zmluvy so ŠFRB a riadne fondom poskytnuté prostriedky splácali. Ak by po zmene investora oni nedali súhlas na stavbu objektu, nebola by sa celá stavba realizovala. Svoj súhlas však podmienili pridelením bytov, a tak je vlastne na rozdeľovanie len 40 bytov.
Aj tento počet bytov sa ešte môže zredukovať, pretože sa o štyri až šesť z nich môžu uchádzať aj ľudia, ktorým boli vyvlastnené ich domy kvôli výstavbe križovatky Prešovská-Sečovská. Títo majú nárok na to, aby im mesto ponúklo adekvátne bývanie. Pravdou však je, že už zhruba rok im mesto ponúka voľné byty, ktoré zatiaľ z rôznych dôvodov odmietali. Môže sa stať, že nebudú mať o tieto byty takisto záujem. V prípade ich záujmu o bývanie na Čechovovej sa budú posudzovať podľa tých istých kritérií, ako ostatní žiadatelia, a tak je ešte možné aj to, že ich nebudú spĺňať.
Kritériá, ako poznamenali aj členovia komisie, sú veľmi prísne. Je potrebné dodržať podmienky, ktoré určilo ministerstvo výstavby. Jednou z nich je, aby príjmy užívateľov jedného bytu neprekročili trojnásobok životného minima, ale na strane druhej musia byť garancie toho, že na relatívne vysoké nájomné budú mať. Podľa platného VZN môže tieto byty dostať len ten, kto nemá vlastné bývanie a má trvalý pobyt v meste najmenej päť rokov. Pri týchto kritériách nebude pravdepodobne možné prideliť byty neúplným rodinám, napríklad osamelým matkám s deťmi.
S budúcimi užívateľmi bytov budú uzavreté zmluvy na dobu určitú na tri roky. Tu však vyvstáva ďalší vážny problém. Nájomníci budú v nájomnom splácať aj pôžičky, a tak ostáva otázkou, čo bude po troch rokoch. Námestník Filas navrhoval, aby sa táto nájomná zmluva v prípade riadneho platenia nájomného automaticky stále predlžovala o tri roky, až kým si byt nebude môcť užívateľ odkúpiť za štandardných podmienok. Doba splácania pôžičiek je 30 rokov.
Na to reagoval poslanec Martin Boritáš poznámkou, že po troch rokoch budú musieť možno riešiť akútnejšie prípady a týmto systémom sa vlastne teraz vybratým užívateľom byty dajú de facto nastálo. Aj tento problém bude riešiť komisia neskôr.
Problematických je aj šesť bezbariérových bytov, o tri z nich totiž nikto nemá záujem. Tieto sa môžu prideliť len na základe určitých presne vymedzených diagnóz. Väčšina ťažko postihnutých ľudí však už bývanie vyriešené má, využívali totiž na stavbu bezbariérového bývania prostriedky štátnej správy.
Komisia sa opäť stretne na budúci utorok, pretože byty musia byť pridelené čo najskôr. Väčšina jej členov zastáva názor, že po vyselektovaní žiadostí spĺňajúcich náročné kritériá by mal napokon o budúcich užívateľoch bytov rozhodnúť žreb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.