rozhovory s Rakúskom o Benešových dekrétoch. Rozhovory však neznamenajú ponuku na rokovania a zmenu stanoviska Českej republiky pokiaľ ide o zrušenie sporných dekrétov, povedal český minister, informujú rakúske noviny Die Presse vo svojom dnešnom vydaní.
Ako zdôraznil šéf českej diplomacie, "v niektorých veciach patrí minulosť minulosti a v tom sa naša pozícia nezmení. Dnes však hovoríme, že sme pripravení o veciach diskutovať", uviedol Svoboda. "Česká republika je demokratický a suverénny štát, ktorý bude svoje stanovisko vo veci Benešových dekrétov obhajovať. Rešpektujem, že niekto môže mať iný názor. Som však presvedčený, že obzvlášť vo vzťahu s Nemeckom nie sú žiadne ťažkosti. A verím, že to tak bude aj s Rakúskom," uviedol český minister.
Naproti tomu vo Viedni silnejú signály, podľa ktorých bude Rakúsko pred vstupom ČR do Európskej únie, v každom prípade vyžadovať zmenu v platnosti Benešových dekrétov. Pritom sa má údajne uznať, že dekréty ako súčasť českej ústavy nemožno paušálne odstrániť. Musí však v každom prípade nastať zmena tých častí dekrétov, ktoré vyhlasujú vyvlastnenie a fyzické násilie proti Nemcom za beztrestné, uvádza Die Presse. Pre prípad, že sa nebude môcť dosiahnuť žiadna dvojstranná dohoda, koalícia ÖVP-FPÖ už horúčkovito pracuje na tam, ako by sa mohlo nájsť spoločné stanovisko k rozširovaniu EÚ. Možné je aj to, že po skončení prístupových rokovaní vláda uzná materiály o rozšírení spoločenstva, ale svoj súhlas rozšíri o obmedzujúci dodatok. Tak by sa s rozšírením EÚ mohol vysloviť súhlas pod podmienkou, že sa do ratifikácie rozšírenia v Národnej rade v Českej republike predsa len presadí zmena v Benešových dekrétoch. A tak by sa mohla rakúska vládna koalícia zachrániť až do termínu volieb v roku 2003, napísali rakúske noviny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.