MUDr. Jána MICHALKO, člen ZK VFZ
Biochémia v tréningovom procese futbalistov
Biochémia už niekoľko rokov nachádza uplatnenie pri riadení tréningového procesu, u nás predovšetkým v individuálnych športoch. Je integrálnou časťou funkčnej diagnostiky a telovýchovno-lekárskeho sledovania športovcov. Pomocou biochemickej diagnostiky dostáva tréningový proces objektívnu informáciu o procesoch prebiehajúcich až vo vlastných svalových bunkách. Biochemické sledovanie však zahŕňa v súčasnosti predovšetkým reakciu celého organizmu futbalistu.
Hlavným biologickým materiálom v biochemickej diagnostike je krv, svalové tkanivo, moč a zriedkavo sliny a pot. Odber kapilárnej krvi je najprístupnejší a pre praktické sledovanie najvhodnejší. Robí sa z prsta, alebo z ušného boltca. Sledovanie zmien priamo vo svaloch si vyžaduje svalovú biopsiu. Získanie vzorky svalového tkaniva je relatívne jednoduché, nebolestivé a získaná vzorka slúži na biochemickú a histochemickú analýzu.
Najsledovanejšou oblasťou biochemickej diagnostiky je sledovanie energetiky telesných zaťažení a oblasť hormonálnej regulácie.
Sledované biochemické parametre môžeme rozdeliť do 5 skupín:
1. Parametre utilizácie a mobilizácie energetického metabolizmu.
2. Parametre acidobazickej rovnováhy (ABR) a elektrolyty.
3. Enzýmy energetického metabolizmu.
4. Hormóny.
5. Látky iného významu (vitamíny a ich prekurzory, nukleotidy, cytochrómy, lieky atď.).
Ako najvýhodnejšie sa ukazuje sledovanie parametrov aspoň dvoch skupín súčasne (napr. skupiny 1 a 4).
Sledovanie produktov energetického metabolizmu
Laktát je produktom anaeróbneho odbúravania cukrov a má jednoznačný pôvod. Jeho produkcia je závislá od úrovne zapojenia glykolýzy (štiepenie cukru) do energetického zabezpečenia telesného zaťaženia, ale i od jeho distribúcie a eliminácie v iných častiach tela. Koncentrácia laktátu v krvi je závislá od intenzity telesného zaťaženia, dĺžky jeho trvania a členenia zaťaženia a trvania intervalov odpočinku. Laktát produkujú predovšetkým FG vlákna (rýchle glykolytické), zatiaľ čo FOG (rýchle oxidatívno-glykolytické) a SO (pomalé oxidatívne vlákna) sú potenciálnymi konzumentami laktátu už priamo vo svale. Laktát vyprodukovaný svalmi sa ďalej odbúrava v pečeni a v srdci.
Sledovanie koncentrácie laktátu v kapilárnej krvi môžeme využiť na nepriame sledovanie úbytku kreatínfosfátu (sledovanie alaktátových schopností), na sledovanie anaeróbnych glykolytických schopností, anaeróbnej kapacity, primeranosti intenzity telesného zaťaženia, pri voľbe prestávky atď., pri všetkých zaťaženiach trvajúcich viac ako 5 sekúnd a menej ako 10 minút. Za týmito hranicami nemá sledovanie laktátu väčší význam.
Pyruvát je bezprostredným predchodcom laktátu, ktorý vzniká pri anaeróbnom i pri aeróbnom odbúravaní cukrov. Koncentrácia pyruvátu rastie súbežne s koncentráciou laktátu. V zotavovacej fáze sa s poklesom pyruvátu a laktátu objavuje nárast koncentrácie alanínu.
Močovina je produktom odbúravania bielkovín, ktoré pri vytrvalostných zaťaženiach slúžia ako doplnkový zdroj energie. Tvorba močoviny je energeticky veľmi náročná. Počas vytrvalostných zaťažení sledujeme nárast koncentrácie močoviny pretrvávajúci až do nasledujúcich dní. Predovšetkým pri opakovanom dlhotrvajúcom zaťažovaní je koncentrácia močoviny v krvi ráno nalačno trvalo zvýšená. Za pozitívny odraz tréningu pokladáme zvýšenie koncentrácie močoviny a rýchly návrat k pôvodným hodnotám, nárast koncentrácie močoviny v prvej fáze tréningového cyklu a jej pokles v závere cyklu.
Trvalo zvýšená koncentrácia močoviny signalizuje nedostatočnú reštitúciu a regeneráciu. Močovinu možno ľahko stanoviť v kapilárnej krvi po telesnom zaťažení a nasledujúci deň ráno. Sledovanie koncentrácie močoviny je vhodné spojiť so sledovaním sérových bielkovín, hematokritu, diurézy a telesnej hmotnosti. Po zvážení a zhodnotení tohto komplexu faktorov, ktoré majú vplyv na hladinu močoviny, môžeme kompetetnejšie a správne rozhodnúť o tréningu, výžive, príjme tekutín a pod.
Kyselina močová je produktom odbúravania nukleotidových zlúčenín. Zvýšená hladina kyseliny sa zistila i u duševne pracujúcich ako dôsledok telesného zaťaženia. Pri vytrvalostných zaťaženiach sa zistila aj pozitívna korelácia s VO 2 max (s maximálnou spotrebou kyslíka). Zvýšenie koncentrácie kyseliny močovej môže byť signálom zvýšeného odbúravania adenylátových a guanínových zlúčenín, ale aj iných nukleotidov. Zvýšenie koncentrácie tejto kyseliny je relatívne malé 10 až 12%. Sledovanie tejto kyseliny je v praxi dostupné, ale menej časté ako sledovanie močoviny.
Kreatinín a kreatín sa sledujú paralelne so sledovaním močoviny predovšetkým v moči. Vylučovanie týchto látok je závislé od svalovej práce a katabolizmu bielkovín. Zmeny sa zistili pri silových, ale aj rýchlostno-silových zaťaženiach. Výraznejšie zmeny nachádzame u menej trénovaných jedincov.
Fosforečnany sú súčasťou pufrovacích systémov krvi, buniek, sú v makroergických zlúčeninách, fosfolipidoch a hlavne v kostiach. Vplyvom telesného zaťaženia, predovšetkým intenzívneho a krátkotrvajúceho dochádza k zvýšeniu koncentrácie fosforečnanov v krvi. Stanovenie fosforečných zlúčenín je jednoduché, ale v praxi sa menej často používa.
Pokračovanie o týždeň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.