Prešov - Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ (na obr.) včera pricestoval do Prešova na pracovnú návštevu.
Ako na stretnutí s novinármi zdôraznil, plánuje viesť dialóg s predstaviteľmi mesta, ktorí už sú v reprezentácii, prípadne budú nominantmi do regionálnej politiky v krajskom meste Prešov, ďalej so zástupcami Regionálneho poradenského a informačného centra (RPIC) a Európskeho informačného centra (EIC) o rozvíjaní projektov a možností do reálnej podoby. Tiež plánuje hovoriť s predstaviteľmi všetkých cirkví na území mesta a regiónu na tému európskej integrácie. Pripomenul, že zjednotenie musí fungovať na základe blízkosti kultúr a na duchovnej úrovni. "Čistý obchod nestačí. Ten bol predmetom spolupráce v juhovýchodnej Ázii, ale to nebolo o vytváraní súdržnosti medzi národmi. Chcem preto hovoriť o súvislostiach, očakávaniach, výzvach, ktoré v tomto čase stoja pred Slovenskom," uviedol J. Figeľ.
Naznačil, že dialóg súvisí aj s faktom, že už v pondelok bude ako hlavný vyjednávač Slovenska spolu s 15 štátmi uzatvárať ďalšiu predvstupovú kapitolu a tou je regionálna politika. "Je to už 27. kapitola za vyše 27-mesačné obdobie a je z tých takzvaných španielskych, teda finančne náročných. Ich uzavretie neznamená, že už je všetko vyriešené, ale že sa musia dopracovať tak, aby tu bola fungujúca legislatíva, inštitúcie, zákony, ľudia. Zostávajúce kapitoly, teda poľnohospodárstvo a rozpočet, kde sa čiastočne prenášajú aj niektoré aspekty regionálnej politiky, sa nedajú vyriešiť skôr, lebo ani EÚ nie je pripravená. Rozhodnutia budú reálne, dúfajme pozitívne, až v novembri, alebo decembri," povedal hlavný vyjednávač Slovenska pre vstup do EÚ Figeľ. Zdôraznil, že regionálna politika je pre nás výzvou k zodpovednosti za budúcnosť a dnes je ešte len v rovine príprav na účasť v štrukturálnych politikách. Nehovoriac o ekonomických a sociálnych rozdieloch medzi regiónmi, kde východ Slovenska výrazne zaostáva za priemerom.
Do konca tohto roku by mali odborníci vypracovať Národný rozvojový plán a ten musí schváliť EÚ. Plán musí byť koncepčný, kontrolovateľný a prepojený na fungujúce štruktúry okolitých štátov, ale mal by riešiť aj rozdiely medzi regiónmi. Na otázku, čo bolo "tenkým ľadom" v rokovaniach o regionálnej politike odpovedal, že jednoznačne to boli nejasnosti okolo regionálnej mapy územia. Tá bola rozdelená na štyri časti - východ, stred, západ a Bratislava a podľa nej budú hodnotené ekonomické a sociálne parametre.
"Istá nárokovateľnosť hrubého domáceho produktu na obyvateľa sa musí sledovať tri roky a viac, aby tvorili základ pre štrukturálnu politiku. My máme takúto mapu odsúhlasenú, ale boli podnety, aby sa to zmenilo. Ak by k tomu došlo, tak by sme dodnes nemali uzavretú kapitolu, ale zneistili by sme celý ďalší vývoj. Ďalšou problematikou boli platobné agentúry, ktoré boli plánované na viacerých ministerstvách. V júni sa na rokovaní vlády rozhodlo, že sa sústredia na ministerstve financií a to bol ďalší krok k zjednodušeniu veľkej schémy aktérov tak, že finančné toky budú čo najefektívnejšie a najčitateľnejšie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.