muž a či bol naozaj úspešný podľa zaužívaných spoločenských pravidiel, mal mať aspoň jednu krásnu "druhú ženu". A teraz, v súčasnosti, sa tieto zvyklosti vracajú. Vzniklo aj nové múdre porekadlo: Kde je pekná žena, tak sú peniaze, kde sú peniaze, tam je pekná žena. Tak, ako v minulosti sa v Číne objavili kupliarky, ktoré pekné ženy dohadzujú a to za pevne stanovené ceny v dolároch.
Solventní muži si okrem áut a to niekoľkých zadovážia milenku. Vydržiavanie priemernej milenky nie je lacná záležitosť - stojí 2 - 3 tisíc dolárov mesačne, čo je asi trojnásobok ročného platu v Číne. Milenka do 25 rokov má za tieto peniaze sedieť v luxusnom byte, starať sa o to, aby bola krásna, čakať na svojho staršieho priateľa, ktorý jej toto poskytuje a byť mu verná. Samozrejmosťou je ovládanie angličtiny, konverzácia na kultúrne i ekonomické témy, schopnosť zabávať spoločnosť, ktorú priateľ pozve na párty. Mnohí zbohatlíci si nevydržiavajú milenky kvôli sexu, ale kvôli demonštrovaniu svojho úspechu a vtedy žiadajú spoločenské predvádzanie, vrátane úlohy perfektnej hostiteľky.
V Číne prekvitá úplatkárstvo. Stáva sa, že úradník sa zdráha prijať úplatok - v takom prípade na neho "nasadia" platenú milenku. Vždy je to krásne dievča, ktoré sa s ním zoznámi za romantických okolností, pozve ho k sebe do bytu, kde prebieha všetko podľa vopred určeného scenára, kým muž nevie odolať krásnej zvodkyni a neodmietne jej žiadosť, aby prijal úplatok od tých, ktorým ho odmietol. Takáto prax sa považuje medzi štátnymi úradníkmi už za bežnú.
V Číne odchádzajú muži do dôchodku v 60. rokoch. Po tejto hranici už niet úplatkov a často ani mileniek. To závisí od solventnosti. Preto si muži vydržiavajú milenky pred šesťdesiatkou. Hovorí sa, že je to "syndróm 59 rokov". Snažia sa užiť si luxusu vrátane žien a mercedesov. Zdroj mileniek je na čínskom vidieku alebo v "dedinkách konkubín" pri veľkých mestách. Veľa mladých Číňaniek sa chce stať "druhou ženou" a dať sa vydržiavať obstarožným mužom považujú za najlepšiu prácu, akú môžu v živote dostať. Podľa nedávno prijatého zákona je vydržiavanie mileniek zakázané, rovnako bigamia. Vyžaduje to veľkú opatrnosť od Číňanov, ktorú chcú zostať verní starej tradícii a mať "druhú ženu". V prípade rozvodu, ktorý takto zavinia, môže pôvodná manželka žiadať podľa zákona väčšinu rodinného majetku.
Číňania sú vynaliezaví v obchode aj v láske. A tak bez ohľadu na majetkové pomery je pre mužov z Hongkongu najrýchlejšie a najpohodlnejšie cestovať za milenkami vlakom. Cez víkendy premávajú z bývalej britskej kolónie do provincie Guang-dong špeciálne vlaky nazývané rýchliky lásky. Podľa odhadu úradov v tejto satelitnej dedinke konkubín porodili "druhé ženy" svojim mužom za ostatných 5 rokov vyše pol milióna detí. Podobná situácia je aj okolo ďalších bohatých miest. V Tchaj-wane začínajú muži šetriť a niektorí sa začali skladať na spoločné milenky.
Autor: Kt/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.