"priezrační ako studnička" a zväčša nám nerobí väčšie ťažkosti skutočne ich poznať. Iní akoby boli "pod pokrievkou" a záleží na ich dôvere k nám i na našom vzťahu k nim, či sa budú ochotní "pootvoriť".
Pri vnímaní druhých sa dopúšťame niekoľkých chýb. Uvedieme niektoré najčastejšie. Zaiste poznáte to známe Podľa seba súdim teba. Tu neodôvodnene predpokladáme, že všetci ľudia sú rovnakí ako my alebo aspoň do značnej miery podobní. Takto sa veľakrát dopúšťame omylu, lebo predpokladáme, že určité správanie druhého má rovnaký zdroj, motiváciu, či zámer, ako ho máme my sami. Väčšina z nás trpí istou mierou sebalásky a toho, čo sa od nás líši, sa obávame. Preto človeka, ktorý sa nám vonkajšími prejavmi podobá, chápeme ako seriózneho. Toho, kto sa od nás líši, zvykneme zaradiť do kategórie menej dôveryhodných.
Niekedy môže ísť o relatívne nepodstatné maličkosti. Napríklad žena presvedčená o tom, že seriózny muž nemôže byť predsa oblečený v texaskách, lebo sama by v tom odeve nevyšla, dá prednosť záletníkovi v perfektnom obleku.
Ďalšou chybou, ktorej sa zvykneme dopúšťať je tzv. haló efekt. Je to vlastne neoprávnená až zbrklá generalizácia z jednej, často nepodstatnej vlastnosti na celú osobnosť. Ak nám pripomína niektorý prvok zjavu alebo správania nového známeho vlastnosť starého dobrého kamaráta, máme tendenciu predpokladať, že tento človek má aj všetky ostatné vlastnosti nášho kamaráta.
Významnú úlohu pri vnímaní druhých tvoria predsudky. V nemalej miere vyvierajú z prirodzeného sklonu zovšeobecňovať pozorované a zjednodušovať skutočnosť. To, že sú profesori roztržití, ženy bezradné a mladí ľudia pochabí, to sme sa niekde dočítali, niekde počuli a stalo sa to pre nás "betónovým". Aj keď je v týchto všeobecných konštatovaniach určité racionálne jadro a to, že niektorí profesori sú skutočne roztržití, alebo mnohé ženy bezradné v záťažových situáciách vedie nás k tomu, že často nereagujeme na skutočné vlastnosti človeka, ale len na nálepku, ktorou bol v našom vedomí vopred označený.
Ešte horšie ako v týchto všeobecných konštatovaniach, sú predsudky v konkrétnych medziľudských vzťahoch. Len si spomeňte niečo sa o niekom rozširuje, niekoho ohovárajú a už máme predsudok. Alebo fáma, ktorá ide o nejakom zamestnancovi, veľmi rýchlo ho dokáže predbehnúť ešte pred jeho príchodom na nové pracovisko. Niekedy aj obyčajný žart alebo nevhodná poznámka môžu vytvoriť predsudok.
Pri vzniku predsudkov hrá určitú úlohu aj prvý dojem o človeku, ktorý sme uviedli pri tzv. haló efekte. Príroda neobdarila každého telesnou krásou a čarom. Aj výskumy ukázali, že ľudia tučnejší, nižší a menej pekní to majú v živote ťažšie ako ľudia atraktívneho vzhľadu. Preto pozor na tieto chyby pri vnímaní druhých. Ich prekonávanie, pochopenie bohatstva pravdy ukrytej pod nálepkou a spätná konfrontácia s ňou je veľmi ťažká, ale potrebná. Stačí si spomenúť na ľudovú múdrosť Nie je všetko zlato, čo sa blyští.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.