Nirvana už neexistuje, neznamená to, že sa v Seattli prestala hrať drsná rocková hudba. Sex, drogy a rockďnďroll majú v živote tohto mesta i naďalej veľmi významnú úlohu.
Existuje ale jeden povzbudzujúci prostriedok, ktorý je v Seattli dostupný všetkým vekovým skupinám a prakticky na každom rohu. Nie je to ani grunge, ani sex. Je to droga, ktorej patrí v tomto meste absolútne prvenstvo - káva. Posadnutosť kofeínom je jedným z najcharakteristickejších znakov Seattlu. Nie, že by sa v iných amerických mestách káva nepila, ale Seattle v tomto ohľadu skutočne nemá konkurenciu.
Nikde inde nestretnete toľko ľudí s malou termoskou zastrčenou v batohu alebo vo vrecku. Papierový téglik s kávou je v učebniach tunajších univerzít pomaly častejším úkazom, než pero či poznámkový blok.
Vďaka všadeprítomným mobilným stánkom s pressom, z ktorých sa šíri nezameniteľná aróma pražených kávových zrniek, si obyvatelia Seattlu môžu dobiť baterky prakticky na každom kroku.
Ťažko by sa hľadal lepší doklad neutíchajúcej kofeínovej posadnutosti Seattlu ako príbeh spoločnosti Starbucks, ktorá v 70. rokoch začínala s jedinou prevádzkou na rohu obľúbeného mestského trhoviska na Pike Place, a dnes má vyše 5000 pobočiek v 23 krajinách sveta vrátane 256 prevádzok vo svojom domovskom meste.
Známe porekadlo, že doma nie je nikto prorokom, sa naplnilo aj v prípade tohto giganta. Keď na sklonku roku 1999 v meste vypukli nepokoje kvôli zasadaniu Svetovej obchodnej organizácie, bol výklad prevádzky Starbucks na námestí Westlake v centre mesta jedným z prvých, ktoré padli za obeť odporcom globalizácie.
O niečo konštruktívnejší prístup prejavili predminulý mesiac predstavitelia Výboru pre predškolskú výchovu, ktorí odštartovali kampaň za zavedenie dane na kávové nápoje. Získané prostriedky by sa mali použiť na starostlivosť o deti predškolského veku zo sociálne slabších rodín. Povinnosť odvádzať desať centov z každej predanej kávy do zvláštneho fondu by sa vzťahovala len na tie podniky, ktoré majú ročný zisk viac ako 50 000 dolárov.
O tomto návrhu sa bude rozhodovať v novembri v referende a má slušné šance. Nie je to tak dávno, čo si obyvatelia mesta pri podobnom referende dobrovoľne zvýšili dane na tabakové výrobky, takže dnes za ne miestni fajčiari platia prakticky najviac v celých USA. Možno aj vďaka tomu sa množstvo ľudí konečne zbavilo závislosti na nikotíne. Ale kávy sa zrejme nevzdá žiadny pravoverný Seattlečan, aj keď sa jej cena zvýši.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.