Korzár logo Korzár

Kláštorská roklina ponúka atraktívnu sústavu vodopádov

Medzi populárnymi roklinami Slovenského raja síce Kláštorská roklina nevyniká dĺžkou, ani mohutnosťou, má však iné, neodškriepiteľné prednosti.

Predovšetkým, od svojho začiatku, ústia do Prielomu Hornádu po vrchol na planine Kláštorisko, prekonáva na čosi vyše kilometri 250-metrový výškový rozdiel. Už to naznačuje, že jej profil je poriadne strmý a členitý. Tomu zodpovedá aj počet vodopádov a kaskád, ktoré sú pre túto roklinu typické. Turista v Kláštorskej rokline postupne prekonáva vodopád Objaviteľov, vodopád Antona Straku, Dúhový vodopád, kaskády Gusta Nedobrého, Malý vodopád, Kartuziánsky vodopád a Machový vodopád.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Divokosť Kláštorskej rokliny spôsobila, že bola sprístupnená pomerne neskoro - až v roku 1960, keď boli do nej osadené rebríky a reťaze. Vstup do rokliny z Prielomu Hornádu je po unikátnej lanovej lávke, ktorá tu prekleňuje tok Hornádu. Vznikol tak atraktívny chodník, umožňujúci prístup na planinu Kláštorisko.

SkryťVypnúť reklamu

Planina Kláštorisko má bohatú a pohnuú históriu. Keďže je pomerne ťažko prístupná, ukrytá v horách, už v dávnych časoch sa tu usídlili ľudia, čo dokladujú archeologické nálezy. V roku 1241 si tu zachránili život obyvatelia okolitých obcí pred tatárskymi vpádmi a Kláštorisko dostalo meno Lapis refugii - Skala útočiska. Terajší názov má "na svedomí" kartuziánsky kláštor, ktorý tu začali budovať v roku 1305. Kláštor neskôr obsadili husiti a bratríci a v roku 1543 ho dali zbúrať, aby sa nestal sídlom zbojníkov. Kláštorisko hralo dôležitú úlohu aj v odboji počas II. svetovej vojny. Dnes je jediným turistickým strediskom priamo vo vnútri Slovenského raja, pričom ku atraktivite prispevajú aj zakonzervované vykopávky starého kláštora.

Kláštorská roklina je súčaťou Národnej prírodnej rezervácie Prielom Hornádu a Národného parku Slovenský raj.

SkryťVypnúť reklamu

BEDEKER

Prístup: Kláštorská roklina je prístupná jednosmerne, zdola nahor. Ponúkame vám pekný výlet, okruh, začínajúci i končiaci na Čingove.

Trasa na začiatku vedie po žltej turistickej značke. Od ústrednej orientácie v Čingove (490 m) sa vydáme severozápadným smerom po chodníku hore medzi chaty a neskôr cez les do autokempingu v časti Ďurkovec (565 m, 1/4 h). Od rázcestia pokračujeme doľava a po žltej značke mierne vystúpime chodníkom v svahu Ľudmanky. Zo skalných útvarov Kazateľnica a Ihla sa pred nami otvoria výhľady do Prielomu Hornádu. Výstup sa končí na skalnej terase Tomášovský výhľad (667 m, 1 h), z ktorej je nádherný výhľad. Pokračujeme pohodlne po žltej značke krátko lesom a neskôr okrajom lesa. V závere tejto časti nás čaká zostup na lesnú cestu k potoku. Vyberieme sa doľava spolu s červenou značkou a onedlho prídeme k chatám rekreačnej oblasti Letanovský mlyn v rozšírenej časti Prielomu Hornádu. Od rázcestia Letanovský mlyn (513 m, 1 a 3/4 h) odbočíme pred kamenným kartuziánskym mostom doprava na modrú značku, ktorá vedie do atraktívnej strednej časti Prielomu Hornádu. Náročný prechod zabezpečujú mostíky, lávky, reťaze a stúpadlá. Prejdeme cez mostík Nad mlynom a po úzkom chodníku sa dostaneme hore na lávku Nad stržou. Cesta vedie smerom dolu okolo nesprístupnenej Zelenej doliny na Reťazovú lávku. Pokračujeme po chodníku a cez stúpadlá Nad Zelenou dolinou. V jej závere sa ocitneme pod stúpadlami Pri záreze a cez unikátnu lanovú lávku prejdeme do ústia Kláštorskej rokliny (520 m, 2 a 3/4 h), kde opustíme Prielom Hornádu. Zelená značka vedie do náročného výstupu roklinou, v ktorej bezpečnosť zaisťujú reťaze, stúpadlá a rebríky. V závere vystúpime do rekreačnej oblasti Kláštorisko (770 m, 3 a 3/4 h), ktoré poskytuje možnosť občerstvenia a prehliadku kláštora. Z Kláštoriska pokračujeme modrou značkou východným smerom. Prvá časť chodníka smeruje hore okrajom lúky, neskôr lesným chodníkom zostúpime po hrebeni Čertovej sihote s peknými výhľadmi. V závere za pomoci reťazí strmšie klesneme k rázcestiu Biely potok-rázcestie (524 m, 4 a 3/4 h). Trasa smeruje doprava po modrej značke krátko cez mostík a okolo ďalšieho rázcestia Biely potok-ústie (510 m) doľava, ďalej znova po modrej značke. Pohodlnou lesnou cestou v rozšírenej časti Prielomu Hornádu sa dostaneme do Čingova (5 a 1/4 h).

SkryťVypnúť reklamu

Tento opis vznikol podľa turistického sprievodcu "Slovenský raj (Južný Spiš)", ktorý vyšiel vo vydavateľstve DAJAMA

Zaujímavosti okolia: Prielom Hornádu, Suchá Belá, Tomášovská Belá, Sokolia dolina, Kyseľ, Tomášovský výhľad.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 126
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 797
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 855
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 230
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 059
  7. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 042
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 031
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


40
Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


24
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci asi nepoznajú.


2
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


3

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu