jarné správy o neuspokojivom zásobení spásonosnými sérami na pokoji nepridali.
Had nepatrí medzi zvieracích maznáčikov Slovákov. Vysvetlením je okrem osudnej plazovej úlohy v rajskom príbehu Adama a Evy i náš podtatranský hadí horor o zmiji z hradu Beckov. Ctibor z rodu Ostoja, obľúbenec kráľa Žigmunda, sľúbil rozmarne šašovi Beckovi splnenie každého želania. Becko chcel hrad na bralách nad Váhom a Ctibor túžbu splnil. Skolaudovaný hrad sa feudálovi zapáčil a sám sa na ňom usídlil. Pod zámienkou, že Becko poranil labu Ctiborovmu najobľúbenejšiemu psovi, dal, podľa povesti,šaša vrhnúť z brala do hlbiny. Becko padajúc, vyzval Ctibora do roka a do dňa na boží súd. Tu začína hadí podiel na tragédii. Rok po Beckovej smrti driemal Ctibor na slnečnom nádvorí. Priplazila sa k nemu vretenica -uštipla ho do oboch očí. Ctibor v neznesiteľnej bolesti, oslepený jedom, zrútil sa do priepasti ako predtým Becko.
Teraz v lete je dobre byť pri pobyte v prírode obozretným, rátať i s rizikom hadieho uštipnutia. Predkovia mali osvedčené postupy - do hadieho terénu nosili palice z liesky alebo z jaseňa - aj tieňu z týchto stromov sa had vraj zďaleka vyhne. Niekto pri sebe ako prevenciu nosil hlavu z hada, chyteného na jar, pred sviatkom sv. Vojtecha.
Uštipnutých liečili napríklad výluhom z jaseňového lístia a haďou masťou. Ochranári zdôrazňujú: hadov netreba zbytočne zabíjať - plaz má v prírode dôležité miesto,konzumuje napríklad premnožené hlodavce. Už o niekoľko dní vretenice zalezú zimovať do zeme.
Vychutnajme radšej iného plaza, pôvodcu známeho hadieho symbolu medicíny. Na nočnej oblohe pri súhvezdiach Severná Koruna a Herkules,svieti práve súhvezdie Hadonos. Je ním dávny boh lekárstva Asklépios, syn boha Apolóna,ktorého žiarlivý Zeus zabil bleskom. Na nebi je krásny - i s hadom, ktorý nie je zosobnením zla ale symbolom liečby a stále sa rodiaceho života.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.