čas neprináša také meniny, ktoré by sa u nás premietli do masovejších osláv, Marty, Ignácovia i augustoví Petrovia (1. 8.), môžu naznačovať prognózy, siahajúce až do podôb budúcej zimy.
Jedna z oslávenkýň - Marta (29. 7.) naliehavo upozorňuje aj obilninárov zo severu: Okolo dňa svätej Marty, so žatvou už nie sú žarty a žitko do stodoly patrí. Pranostika z Poľska varuje: Marta už vodí chlad.
V našom kalendári je 30. júla v kalendári síce Libuše, v dávnejších však v tento deň slávili Ábel a Sét. Dvojica je v starších kalendároch uvedená i ako Abdon a Senen a pranostika tiež hovorí: Na svätého Abdona, obilia má byť plná stodola. Gazdovia si pozorne všímali počasie - podľa toho, ako sa vychvílilo na Ábela/Abdona totiž, ako verili, mohli plánovať robotu v septembri.
Ešte ďalekosiahlejšie výhľady sľubujú pranostiky, ktoré sa vzťahujú k oslávencovi posledného júlového dňa- Ignácovi. Deduškovia i dnes hovoria, že Na svätého Ignáca,leto sa už obracia. Potvrdenie tejto skúsenosti v podobe ignácovského dažďa, starí ľudia na vidieku napodiv celkom vítajú - veria totiž, že mokrá rozlúčka s júlom signalizuje príchod veľmi lahodnej a miernej zimy. Búrky s prehánkami v týchto termínoch naozaj nie sú zriedkavosťou - predstavujú poslednú, piatu pomedardovskú vlnu zrážok, v pranostikách slávne peterské dažde.
Dátum 1. august je totiž sviatkom sv. Petra v okovách a ľudia boli radšej, keď sa dážď z Ignáca spojil s peterským -potom nehrozilo naplnenie pranostiky, že horúčava na Petra veští mimoriadne tuhú a na sneh bohatú zimu. Prvý augustový deň, sviatok sv. Petra v okovách je vraj aj posledným, kedy ešte môžeme počuť slávika a kukučku. Veď prvé sťahovavé vtáky, napríklad biely bocian, už začínajú baliť a hoci horúce psie dni a vedno s nimi i mušacia pohroma ešte trvajú, pravdou je smutný deduškovský poznatok: August už k zime hľadí.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.