informovali. Pripomíname, že zväčša ide o nejasné vlastnícke vzťahy či technickú dokumentáciu k objektom a pozemkom škôl. Napokon, až po 20. júli, teda po skončení inventarizácií a finančných odpočtov skutočného čerpania rozpočtu vznikli predpoklady na začatie procesu preberania majetku zo strany samospráv. V okrese Prešov ide o 91 obcí a dve mestá, pričom ani jedna zo samospráv nepožiadala, aby okresný úrad naďalej pôsobil v zriaďovateľskej funkcii a teda už nebude disponovať ani žiadnymi investičnými zdrojmi pre školstvo.
V hre sú ešte rozostavané školské stavby a hoci donedávna existoval rozpor vo výklade usmernení ministerstva školstva a financií, podľa informácie prednostu Okresného úradu (OÚ) v Prešove Milana Benča, bolo rozhodnuté, že aj tie odovzdajú samosprávam. Ako konštatoval, ide o dofinancovanie Základnej školy v Tulčíku za 242-tisíc korún, plynofikáciu v Kapušanoch za 248-tisíc korún, v prípade ZŠ na Ulici 17. novembra ide o 1,3 milióna a ZŠ v Kendiciach o 1,6 milióna korún, ale je tu aj Základná umelecká škola na Baštovej ulici. Celá stavba je rozpočtovaná na 8 miliónov korún a krajský úrad vyčlenil na stavbu 1,5 milióna, pričom rodičia prešovských detí doteraz prispeli čiastkou 1,7 milióna korún. "Nemáme uhradené všetky faktúry za prvý polrok. Krajský úrad totiž dostal len 50 percent plánovaných investičných zdrojov na uhradenie faktúr a to do 30. 6. 2002. Po odovzdaní stavieb mestu Prešov a obciam bude nutná dohoda medzi samosprávami a ministerstvom školstva, aby im vykryli potrebné náklady," uviedol prednosta OÚ.
Netajil, že dodávateľské firmy zatiaľ robia pre štát banku a prestavali aj vlastné zdroje. Pri informácii, že uhrádzanie faktúr mešká a naviac ich čaká aj ďalšia zmena investorských vzťahov nás zaujímal aj pohľad stavebných spoločností. Oslovili sme preto jednu z nich, presnejšie Unistav, spol. s. r. o. Prešov. "Zatiaľ nemáme takú nedobrú skúsenosť, že by štát neuhradil platby za vykonané práce. Sme hlavným dodávateľom na deväťročnej škole na Ulici 17. novembra a tam nám okresný úrad visí vyše 2 milióny korún. V prípade Kendíc to tak vyzerá, že tam nám budú peniaze chýbať. Bol som informovaný tak, že sa financovanie bude musieť presunúť do budúceho roka," reagoval riaditeľ spoločnosti Ján Fränkl. Na našu otázku či sa neznepokojuje, že dlžné čiastky im nebudú uhradené, alebo že to potrvá príliš dlho, odpovedal s rzohodnosťou v hlase." Neznepokojujeme sa. Sme presvedčení, že zaplatia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.