náradia na stene, skrinka na náradie, alebo základné vybavenie dielne. Napriek tomu sa k niektorým témam dá po čase vrátiť, pretože nie každý čítal všetky časti nášho voľného seriálu, ale aj preto, že nejestvuje univerzálny recept ani na zariadenie dielne, ani na jej základnú výbavu najpotrebnejšími nástrojmi.
Hlavne začínajúci majstri majú často problém s výbavou budúcej dielne. Zväčša aspoň najzákladnejšie náradie kladivo, kliešte, zopár klincov, skrutkovač a nejaká pílka sa nájdu takmer v každej domácnosti niekde v dolnej zásuvke kuchynskej linky. Poslúžia na drobné opravy a montáž jednoduchších zariadení, ale nemožno hovoriť o dielni, aj keď pri tolerantnom prístupe manželky možno jednoduché výrobky zhotoviť aj na kuchynskom stole.
Ak teda predpokladáme, že máme k dispozícii vyhradené miesto na majstrovanie, pohovorme si o potrebných nástrojoch, pretože bohatá ponuka železiarstiev a predajní pre domácich majstrov nás môže dezorientovať. Predovšetkým musíme mať jasno, s akým materiálom budeme najčastejšie pracovať. Prevláda drevo, ale niekomu môže učarovať práca s kovom. Tvarovať sa dajú aj moderné plasty či lamináty. Každý materiál si vyžaduje špecifické náradie, ale v zásade ich môžeme rozdeliť aj podľa postupu práce. Materiál najprv musíme deliť na menšie časti, uberať z neho a rôzne ho formovať do jednotlivých dielcov či obrobkov.
Tieto časti opracovaného materiálu budeme v druhej fáze spájať do určitého nového celku, napokon dochádza k záverečným skrášľovacím úpravám, brúseniu, farbeniu, lakovaniu.
Poďme teda po poriadku, aby sme si na jednotlivé fázy zabezpečili potrebné nástroje. Prvým krokom pri práci so základným materiálom bude meranie. Z rôznych druhov meradiel je najvhodnejšie oceľové zvinovacie meradlo a aspoň jedno kratšie pravítko (30 cm). Na vytýčenie uhlov je ideálny uhlomer, v každom prípade budete potrebovať minimálne príložník na pravé uhly.
Po odmeraní vzdialeností zvykneme rezať. Aby sa pri práci materiál nehýbal, upíname ho vo zveráku, ktorý je pevne primontovaný na okraji pracovného stola. Zverák môžu v núdzi nahradiť aj stolárske zvierky. Na rezanie používame rôzne pílky, v dielni by sme mali mať spočiatku aspoň jednu kvalitnú pílku chvostovku na drevo, pílku na železo, no prácu nám veľmi uľahčí, ak investujeme do elektrickej priamočiarej píly, prípadne okružnej píly na rovné rezy.
Dnes je už samozrejmosťou elektrická vŕtačka, ktorá vďaka širokému využitiu na vŕtanie, brúsenie a ďalšie činnosti pomocou rôznych prídavných zariadení by v dielni rozhodne nemala chýbať. K nej si kúpime aj príslušné vrtáky rôznych hrúbok odporúčame aspoň od 2 8 mm, ale zvlášť na drevo, zvlášť na kov a aspoň 6 a 8 mm vrtáky do betónu.
Na sekanie a dlabanie si zaobstaráme širšie a užšie dláto na drevo, rašpľu na hrubé obrúsenie dreva, plochý a okrúhly pilník na opracovanie kovu.
Na spájanie používame klince a skrutky, takže sa nezaobídeme ani bez kladiva strednej veľkosti a skrutkovačov. Skrutkovače si buď kúpime niekoľko rôznych veľkostí na skrutky s priamou aj krížovou drážkou, alebo univerzálny skrutkovač s vymeniteľnými hrotmi, ktoré sa nazývajú bity. V dielni by nemala chýbať ani zásoba niekoľkých druhov klincov a skrutiek. Ako vidíme na obrázkoch, sú rôzne podľa spôsobu použitia aj podľa veľkosti. Skrutky rozlišujeme aj podľa drážky v hlave, v posledných rokoch sa stále viac uplatňujú praktickejšie krížové drážky rôznych tvarov. Ak si ešte k tomu všetkému kúpite jedny štípacie kliešte a jedny kombinačky, môžete sa pustiť do jednoduchších výrobkov. Postupne zistíte, čo vám pri práci chýba a špeciálnejšie náradie si budete postupne dokupovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.