miestnostiach.
Papier sa vyznačuje tým, že pri zvlhčení sa jeho plocha zväčší napučaním vlákien, ktoré tvoria jeho štruktúru. Rozdiel suchého a vlhkého pásu sú asi dve percentá. po vyschnutí sa pás tapety vráti takmer do pôvodného rozmeru. Táto zdanlivo nepriaznivá vlastnosť je základom úspešného tapetovania, pretože vďaka zmršťovaniu pri vysychaní sa na stenách dokonalo vypne. U jednovrstvovej tapety, ktorá má okrem tlače aj razbu, sa po navlhčení lepidlom a po vyschnutí stratí výraznosť razeného vzoru. Plná stabilita sa docieli práve spojením dvoch pásov vrchného, ktorý je z kvalitného bezdrevnatého papiera, schopného kvalitnej potlače a spodného, ktorý tvorí menej kvalitný bezdrevný papier. V prevažnej väčšine sú však razené aj jednovrstvové tapety, u ktorých je ražba približne 1 mm, na rozdiel od dvojvrstvových, kde je to v priemere 4 mm.
Kde všade sa dá tapeta použiť? Odpoveď na túto otázku je veľmi ľahká a výstižná. Všade. Základnou podmienkou je iba suchý podklad, vlhké steny so zatekaním nie je možné tapetovať.
Byt je našou vizitkou. Nemá byť chladný a účelný, ale naopak. Musí mať príjemné a vľúdne prostredie. Ak sa teda rozhodneme pre tapetovanie, je veľmi dôležité zvoliť si správny farebný odtieň a vzor. Do úvahy musíme zobrať tiež veľkosť miestnosti, tvar, rozmery a situovanie okien a dverí, druh osvetľovacích teliec, podlahovú krytinu a viditeľné konštrukčné prvky, ako napr. piliere, výklenky, stĺpy a pod.
Tapetu potom volíme podľa účelu miestnosti a jej zariadenia. V ponuke je veľké množstvo moderných vzorov aj takých, ktoré napodobujú minulé roky. Dôležité je farebné ladenie, správnou voľbou totiž môžeme do istej miery korigovať niektoré opticky nepriaznivé dojmy a proporcie priestoru. Do malých miestností sa viac hodia svetlé tapety s teplými odtieňmi, pretože miestnosť presvetľujú. Ideálne sú v miestnostiach, ktorých okná vedú na sever, severozápad či severovýchod. Svetlú tapetu volíme tiež k tmavému nábytku a naopak, k svetlému je vhodnejší tmavší odtieň. Ten sa môže použiť do veľkých presvetlených miestností, pretože opticky zmenšuje priestor.
V miestnosti nemusíme použiť na všetky steny rovnakú tapetu, ale môžeme ich medzi sebou kombinovať (dva vzory alebo dva odtiene). Platí pravidlo, že k výraznému vzoru volíme doplnok bez motívu (ale vo farebnom ladení) Obľúbené sú neutrálne tapety, ktorých vzorom môže byť imitácia tkaniny alebo jemný motív.
V úzkych a vysokých miestnostiach sú vhodné vzory, ktoré pôsobia protikladným dojmom, čo znamená, že na úzke a vysoké steny môžeme použiť prúžkovanú tapetu položenú do vodorovných pruhov (nikdy nie do kolmých!). Tmavé farby opticky znižujú výšku, na čelnej stene dlhej a úzkej chodby ju skracujú alebo výrazne ukončujú.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.