starostlivosti(JIRS), ktorá je jeho súčasťou už od roku 1993, sa blíži ku koncu.
Problém finančnej poddimenzovanosti hospitalizácií patologických novorodencov naplno prepukol po 1. apríli, kedy vošlo do platnosti nové cenové opatrenie. Dovtedy oddelenie na lôžkodeň každého pacienta dostávalo 1180 korún a zo spoločne pridelených zdrojov dokázalo odliečiť zdravých novorodencoch aj patologických. Podľa nových kritérií síce poisťovne znížili objemy objednaných výkonov, ale aspoň boli ochotné akceptovať štatút JIRS. Jedinou výnimkou bola VšZP, ktorá za päťdňovú hospitalizáciu ponúkla 6200 korún. Pritom podstatná časť pacientov JIRS je poistená práve v nej.
Ako sa vyjadrila MUDr. Vasiľová, u patologických novorodencov, ktorí potrebujú intenzívnu starostlivosť 24 hodín denne, je priemerná doba hospitalizácie oveľa vyššia až okolo dvadsať dní. Už vtedy bolo jasné, že pri objednávaní výkonov sa kdesi stala chyba. Adekvátny objem financií na jednu hospitalizáciu, t.j. 42-tisíc korún, totiž dostalo len päť veľkých slovenských pericentier. Zabudlo sa dokonca na Košice, kde takéto špecializované pracovisko existuje tiež. "To ale aspoň funguje v krajskej nemocnici, kde na jednu hospitalizáciu novorodenca dostávajú 12-tisíc korún, podobne ako špecializované "jirsky" v iných krajských mestách - Nitre, Trenčíne a Trnave. Najhoršie dopadli pracoviská v Poprade a u nás, lebo existujeme v rámci okresných nemocníc II. typu, hoci sme v odbornom hodnotení získali štatút III B. VšZP to odmietala akceptovať," ozrejmila kritickú situáciu MUDr. Vasiľová.
Ako sa vyjadrila, na túto nezrovnalosť ona aj jej kolegovia upozornili ihneď, ale situáciu nebolo možné zmeniť zo dňa na deň. Výsledkom bolo neustále zadlžovanie sa oddelenia. "V ostatnom období sme absolvovali množstvo rokovaní na úrovni ministerstva, hlavného pediatra Slovenska a kompetentných špecialistov. Podľa našich informácií sa bude tento problém riešiť od 1. augusta," skonštatovala s úľavou primárka.
Podľa riaditeľa odboru zdravotného poistenia, nákladov a cien na ministerstve zdravotníctva Ing. Milana Kamenského problém nevznikol zásluhou rezortu, lebo uznanie, resp. neuznanie pracoviska je vecou poisťovní. Podľa jeho slov majú napríklad v Čechách takýto problém preventívne ošetrený prostredníctvom akreditácií špecializovaných pracovísk, ktoré potom figurujú na zozname, prístupnom poisťovniam.
"U nás, žiaľ, zatiaľ neexistuje. Každý sporný prípad sme preto museli prebrať ešte raz osobitne. Verím, že do konca augusta bude všetko v poriadku a nielen humenská JIRS, ale aj iné pracoviská sa dočkajú adekvátnych výkonových úhrad," uzavrel Ing. Kamenský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.