Táto skutočnosť sa prejavuje v ich správaní.
"V dňoch preberania mnohotisícových sociálnych dávok je v celej dedine nepokoj. V rómskej osade, ktorá je vzdialená len niekoľko desiatok metrov od medzinárodného cestného ťahu Košice Užhorod, sa do neskorej noci ozýva hulákanie, spev a hudba. Ľudia sa obávajú o svoju bezpečnosť a majetok. Rómovia neudržiavajú v poriadku prostredie, kde žijú. Takáto situácia je aj v ďalších obciach Ondavskej doliny," hovorí starosta Trhovíšť Ján Krivý (na snímke).
Poštový úrad, ktorý sa nachádza v tesne blízkosti obecného úradu, a jeho okolie sú v dňoch okolo 20. dňa v mesiaci doslova okupované malými i veľkými Rómami. Počas poberania sociálnych dávok sa na ulice Trhovíšťa odváži len ten, kto musí. Obmedzená je aj premávka na dôležitom cestnom ťahu.
S týmto problémom trhovišťský starosta oslovil Úrad Vlády SR pre rómsku komunitu. Zo sekretariátu splnomocnenca vlády mu doporučili, aby sa obrátil na vedúceho ich detašovaného pracoviska v Prešove Ing. Vladimíra Beliša.
"Podarilo sa mi s ním dohodnúť stretnutie na pôde nášho obecného úradu. Prišli aj starostovia okolitých obcí, v ktorých zápasia s podobnými problémami. Prítomní boli aj zástupcovia štátnej správy okresu. Po prijatí na obecnom úrade sme všetci navštívili rómsku osadu," pokračuje Ján Krivý.
Priamo na mieste sa Ing. Vladimír Beliš oboznámil so súčasným stavom. Videl dve vykopané studne, ktoré pre Rómov zabezpečil obecný úrad, zanesené zdochlinami a rôznym odpadom. Obec do ich vyhĺbenia investovala 20-tisíc korún a dnes Rómovia žiadajú vykopať ďalšie studne.
Videl aj stav dvoch obecných bytoviek, ktorých obyvatelia neplatia obci nájom už vyše desať rokov. Na obzore sú nové domy, ale zatiaľ sa nikto nespýtal na to, prečo nájomníci terajších obecných bytov neplatia. Vraj nemajú peniaze. Z päťtisícových dávok nemôžu zaplatiť nájomné.
Skutočnosť je však taká, že v jednotlivých bytoch žijú aj tri rodiny a to je už dosť na to, aby sa zložili a zaplatili.
"Žiaľ, filozofiu Rómov podporujú aj niektoré reprezentantky mimovládnych organizácií, ktoré rómsku osadu videli "len na papieri"," pripomína Ján Krivý.
Mali urobiť to, čo zatiaľ posledný "vyšší" návštevník trhovišťskej rómskej osady. Navštíviť ju.
"Rómovia boli postojom Vladimíra Beliša rozčarovaní. Najmä z jeho kritického postoja k ich správaniu. Prisľúbil však dať podnet na vybudovanie sociálnych bytov s tým, že 80 percent nákladov zaplatí štát a 20 zaplatia Rómovia, budúci majitelia tak, že túto čiastku odpracujú," dodáva trhovišťský starosta.
Ján Krivý má zo spolužitia s Rómami dostatok skúseností, ktoré zatiaľ len málokto z kompetentných dokáže vypočuť. Tvrdí, že prílišná ústretovosť voči Rómom nemá bez ďalších opatrení opodstatnenie.
"Mám strach, že v septembri do prvého ročníka nenastúpi ani tretina školopovinných Rómov. Ich rodičia verejne žiadajú, aby chodili do "svojej osobitnej školy". Tam totiž dostanú deti školské pomôcky zdarma a im ostane viac peňazí na utrácanie. Chýba im väzba rodiny a školy. Okrem prežitia nemajú absolútne žiadny zmysel života. V tom je samospráva bezmocná. Spoločnosť od roku 1989 v tom smere urobila veľmi málo," konštatuje na záver Ján Krivý.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.