Je oslavovaná v múzeách ale sú ľudia, u ktorých stojí v periférii záujmu. Móda. Takúto mizernú pozíciu má napríklad u skutočných intelektuálov.
Na uliciach, v priemysle v médiách... tam nie, tam je všade prítomná a v ohnisku pozornosti, no v otázkach mysliteľov ide o oblasť, ktorá si nezasluhuje hlbšie skúmanie lebo je to povrchnosť sama o sebe.
A prečo? Lebo v otázkach módy sa dostávame skôr ku kritike ako k objektívnej štúdii. Lebo cítiť, že človek sa jej dovoláva len preto, aby zdôraznil, aký má k nej odstup a že je to vec, čo sa týka tých druhých.
Ale je neodškriepiteľné, že nami hýbe a tak sa istý francúzsky profesor filozofie - Gilles Lipovestky vo svojej knihe nazvanej Říše pomíjivosti (Móda a její úděl v moderní společnosti) módou dostatočne do hĺbky pozaoberal.
Odborným jazykom ale prekvapivými súvislosťami dal do paralely módu s konzumnou spoločnosťou, reklamou a masmédiami. Sledoval rozpad meštianskeho estetického ideálu, premenu módy v gesto jednotlivca a na štýl obliekania sa pozrel nielen ako na ukazovateľ sociálnych rozdielov ale ako na rituál. Zadíval sa na ňu ako na logiku, ktrá v sebe snúbi dve veci. Čosi príkazové a veľmi individuálne.
Gilles Lipovetsky je považovaný za kritického komentátora obrazu druhej polovice 20. storočia a celej postmodernej epochy. Celé toto dielo, ktoré vám posúvame do pozornosti podškrtáva jedna z mnohých viet: "Móda je zvádzanie zovňajškom..." Zvádzate radi a často? Môže vás niečomu priučiť.
Autor: Kristína Krehká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.