Zuzana Kochanová, Spišská Nová Ves
Spišská Nová Ves - Približne jedna z deviatich žien ochorie počas svojho života na rakovinu prsníka. Ročne na toto ochorenie na svete umiera asi 700 000 žien.
Novou nádejou v liečbe rakoviny prsníka vo včasnom štádiu sú výsledky štúdie BCIRG 001 (TAX 316), ktoré boli prezentované na vrcholnom podujatí Americkej spoločnosti pre klinickú onkológiu (The American Society of Clinical Oncology - ASCO), ktoré sa konalo v dňoch 18. 21. mája 2002 v Orlande na Floride. Ukázalo sa, že sledovaná kombinácia látok docetaxel, doxorubicín a cyklofosfamid môže o polovicu znížiť pravdepodobnosť návratu ochorenia a smrti.
Rakovina prsníka vzniká nekontrolovateľným rastom a množením buniek v tkanive prsníka. Môže pritom zasiahnuť okolité tkanivo a rozšíriť sa aj do iných častí tela a vytvárať nové nádory metastázy.
Liečba závisí od veľkosti a polohy nádoru v prsníku, od laboratórnych testov vzoriek rakovinových buniek a od štádia a rozsahu ochorenia. Môže byť lokálna - určená na odstránenie, zničenie, či kontrolu rakovinových buniek v prsníku alebo systémová, ktorá má za cieľ zničiť rakovinové bunky v celom tele, zvyčajne sa tieto dva prístupy kombinujú.
Chemoterapia patrí k systémovej liečbe. Podáva sa pred chirurgickým zákrokom ako tzv. neoajuvantná chemoterapia, po operácii ako tzv. adjuvantná chemoterapia alebo ako paliatívna liečba pokročilého ochorenia. Úlohou adjuvantnej chemoterapie je zničiť rakovinové bunky, ktoré ešte v tele mohli zostať a znížiť tak riziko návratu rakoviny. Táto liečba sa používa, ak je rakovina obmedzená na prsník alebo lymfatické uzliny v podpazušnej jamke.
Predmetom štúdie BCIRG 001 (TAX 316) bola liečba včasného štádia rakoviny prsníka (nádoru menšieho ako 5 cm). Štúdia porovnávala dva druhy adjuvantnej liečby, a to chemoterapiu na báze docetaxelu so štandardnou chemoterapiou.
Prvé výsledky v tejto novej štúdii ukazujú, že u žien s rakovinou prsníka vo včasnom štádiu a s pozitívnymi lymfatickými uzlinami (nádor sa rozšíril do lymfatických uzlín v podpazušnej jamke), ktoré po chirurgickom zásahu dostávali chemoterapeutickú liečbu na báze docetaxelu, sa o 32 % znížila pravdepodobnosť návratu ochorenia v porovnaní so ženami, ktoré boli liečené doposiaľ štandardne používanou adjuvantnou chemoterapiou.
Podskupina pacientok, u ktorých sa rakovina rozšírila na 1 3 lymfatické uzliny (čo predstavuje asi 70 percent pacientiek diagnostikovaných v počiatočnom štádiu ochorenia s pozitívnymi lymfatickými uzlinami) a bola liečená s použitím docetaxelu, mala o 50 percent nižšiu pravdepodobnosť návratu ochorenia a o 54 percent nižšiu pravdepodobnosť úmrtia na túto chorobu než porovnávacia skupina, liečená štandardnou trojkombináciou.
Výsledky štúdie sú výnimočné v tom, že sa ukázalo, že pozitívne výsledky, ktoré sa dosiahli v skupine pacientiekk liečených na báze docetaxelu, rovnako platia u pacientok, ktorých nádor obsahuje hormonálne receptory, ako aj u pacientiek, u ktorých hormonálne receptory nie sú prítomné. Vo všeobecnosti sa ochorenie s negatívnymi hormonálnymi receptormi považuje za ťažšie liečiteľné, pretože na nádor možno pôsobiť len chemoterapiou. Liečba ochorenia s pozitívnymi hormonálnymi receptormi sa spája s lepšou prognózou, lebo ju možno uskutočňovať prípravkami, ktoré blokujú zásobovanie nádoru hormónmi nevyhnutnými na jeho rast a pretrvávanie nádoru, ako aj chemoterapiou.
Autor: Silvia Širillová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.