diela Gabčíkovo (VDG), ktorými mal byť zasiahnutý jeho generálny investor štátny podnik Vodohospodárska výstavba Bratislava (VVB), sa jeho bývalý riaditeľ Július Binder domnieva, že k vyplácaniu žiadnych fiktívnych faktúr v prípade Gabčíkova nedochádzalo.
"Polícia nemohla prísť na žiadne škody VVB. Podnik vyplatil všetky faktúry až vtedy, keď boli práce vykonané. Za Gabčíkovo nebola nikomu vyplatená ani jedna koruna navyše," konštatoval vo včerajšej relácii televízie Markíza Na telo bývalý šéf VVB J. Binder.
Vyšetrovatelia ministerstva vnútra však cez viaceré médiá informovali, že vyšetrovania financovania výstavby Gabčíkova v priebehu rokov 1995-97 smerujú k obžalovaniu vyše 20 osôb vtedajších vedení súkromných dodávateľov prác firiem Váhostav, Hydrostav a INPOS, ktoré mali cez vystavovanie fiktívnych faktúr VVB spôsobiť škody presahujúce 400 miliónov Sk. J. Binder však tieto zistenia vyšetrovateľov v uvedenej relácii spochybnil. "Dúfam, že súd spomínaným obvineným vinu nepreukáže, zo strany vyšetrovateľov ide ešte len o obvinenia," uviedol J. Binder. Podľa neho v celom aktuálnom probléme okolo Gabčíkova ide skôr o kauzu zameranú proti tomuto symbolu slovenskej štátnosti.
Dodal, že o všetkých obchodných vzťahoch VVB s dodávateľmi boli pri kontrolách informovaní aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR, ministerstvá pôdohospodárstva i financií, ako aj Úrad vlády SR. J. Binder sa v relácii vrátil aj k úlohe svojho syna v políciou sledovanej firme INPOS. Potvrdil, že jeho syn je v tejto firme spoločníkom, ale o jej činnosť sa údajne nezaujíma a nie je ani jej konateľom. "Ak by som mal záujem, aby INPOS konal nejaké nekalé záujmy, nechal by som tam podľa vás svojho syna? Pochopte, že nie som tupec," dodal J. Binder s tým, že správy zverejnené o predmetnom probléme tunelovania VDG považuje za tendenčné, namierené voči nemu a jeho rodine, a preto sa chystá na jej zažalovanie.
Na problém údajného vystavovania fiktívnych faktúr pri výstavbe Gabčíkova v domácich médiách len pred niekoľkými dňami upozornil vládny splnomocnenec pre sústavu vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros Dominik Kocinger s tým, že podľa neho na súkromných účtoch takýmto spôsobom skončilo niekoľko stoviek miliónov korún. Prvé preverovania zo strany polície vo veci Gabčíkova mali pritom už v roku 2000 spustiť prešovskí vyšetrovatelia. Malo ísť o fiktívne faktúry v objeme zhruba 90 miliónov Sk, pričom do podvodu mali vstupovať firmy Hydrostav, Spektrum Marketing, Prvá staromestská a Tibor Šurka z Horizontu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.