mimoriadne situácie vyžiadala 83 ľudských životov. Medzi obeťami je aj päť detí. V piatich nemocniciach mesta Ľvov sa nachádza 116 zranených. Stav viacerých z nich je podľa lekárov veľmi vážny až kritický. U pacientov sa najčastejšie objavujú tržné a rezné rany, popáleniny, zlomeniny a otras mozgu. Príbuzným obetí sa dovčera podarilo identifikovať len 47 tiel.
Letecká prehliadka sa konala pri príležitosti 60. výročia vzniku 14. divízie ukrajinských leteckých síl.
K tragédii na vojenskom letisku na okraji Ľvova došlo krátko pred poludním. Stíhačka Su-27 vážiaca tridsať ton v malej výške zavadila krídlom o stromy a následne o lietadlá, ktoré si prezerali diváci. Pri dopade tridsaťtonového kolosu na zem došlo k mohutnej explózii. Požiar ukrajinskí hasiči zvládli až po vyše hodinovom úsilí. Podľa záchranárov z miesta nešťastia, najviac obetí na životoch nespôsobil dopad lietadla a jeho následná explózia, ale odtrhnutá chvostová časť jedného z lietadiel, ktoré stáli na zemi.
Po havárii nastal na letisku zmätok, ale nedošlo k panike ani tlačenici. Mnohí diváci hľadali medzi obeťami svojich príbuzných, všade pobehovali zúfalí zdravotníci a poskytovali živým prvú pomoc. Apokalypsu letiska zahaleného čiernym dymom dokresľovali asi dve desiatky ľudských tiel a ich fragmentov na betónovej ploche pristávacej dráhy. Mŕtve ľudské telá ležali na letisku ešte aj niekoľko hodín po nehode.
Obaja piloti prežili len vďaka supermodernému katapultovaciemu zariadeniu, ktoré je účinné za každých okolností. Katapultovali sa až po tom, ako sa stroj krídlom kĺzal po zemi. Šokovaných pilotov krátko po nehode odviezli na neznáme miesto. Obaja mali najvyššiu kvalifikáciu a boli v hodnosti plukovníkov. Mali bohaté skúsenosti aj s medzinárodnými leteckými prehliadkami za hranicami Ukrajiny.
Na mieste havárie záchranári a leteckí experti v sobotu večer objavili tzv. čiernu skrinku stíhačky. Analýza zapisovača letových údajov a rozhovoru pilotov v kabíne by mohla zásadným spôsobom prispieť k objasneniu nehody. O stave čiernej skrinky ale zatiaľ nie sú žiadne informácie.
Nehodu priamo na letisku sledoval bývalý ukrajinský vojenský pilot Jaroslav Jančak. Podľa jeho slov, piloti chceli divákom predviesť tzv. "figúru Čkalova" - pomalý prelet nad divákmi v malej výške. Keď stroj z vývrtky za neustáleho klesania nalietaval do východzej polohy, zlyhali stíhačke motory, uviedol Jančak.
Ruskí piloti, ktorí majú s typom Su-27 bohaté skúsenosti, ale jednoznačný postoj zaujať nedokázali. Ruský testovací pilot Anatolij Kvočar na základe televíznych záberov nehody povedal, že jednoznačných záverov, či išlo o chybu pilotov alebo poruchu stíhačky, sa radšej zdrží. Je ale presvedčený, že v záverečnej fáze sa piloti pokúšali o nemožné. "Videl som, že (pilot) zavadil o strom nie preto, že klesal, ale preto, že vyššie ísť nedokázal," uviedol. Ako ďalej spresnil, lietadlo nemalo ideálnu trajektóriu letu a v záverečnej fáze už bolo len ťažko ovládateľné.
Vinníkom tragickej havárie stíhačky Suchoj Su-27 na leteckej šou v ukrajinskom Ľvove nie je technika, ale piloti a riadiace stredisko prehliadky. Riadiaca veža nemala povoliť let nad divákmi a v prípade odklonu od stanoveného programu mala pilotovi okamžite prerušiť vystúpenie a nariadiť vrátiť sa na zem. V Moskve to včera povedal generál Nikolaj Antoškin, bývalý veliteľ letectva Moskovského vojenského okruhu a nositeľ radu Hrdina Sovietskeho zväzu.
Ako vysvetlil, bezpečnosť divákov bola vždy na prvom mieste. "Kategoricky sme zakazovali približovať sa k divákom bližšie ako na 200 metrov a klesať nižšie ako 70 metrov. Vo Ľvove boli tieto požiadavky porušené. Aj keby došlo k zlyhaniu oboch motorov Su-27, k takejto tragédii by nedošlo," podčiarkol Antoškin.
V rámci vyšetrovania havárie sa s oboma pilotmi stretol predseda vládnej vyšetrovacej komisie Jevhenij Marčuk, ktorý je predsedom ukrajinskej bezpečnostnej rady. Neskôr sa s pilotmi zhováral aj ukrajinský prezident. Podľa prvých správ obaja vyviazli bez zranení, ale podľa včerajších informácií v dôsledku katapultovania sa v malej výške utrpeli poranenia chrbtice.
Prezident Ukrajiny Leonid Kučma v sobotu večer odvolal z funkcie veliteľa ukrajinských vzdušných síl Viktora Streľnikova. Rozhodnutím ministra obrany Ukrajiny Vladimira Škidčenka bol v sobotu odvolaný z funkcie aj veliteľ 14. leteckého pluku Sergej Oniščenko. Ukrajinská generálna prokuratúra včera zatkla bývalého veliteľa ukrajinských vzdušných síl Viktora Streľnikova a ďalších troch vysokopostavených predstaviteľov ukrajinskej armády.
Leonid Kučma ešte v sobotu po návšteve miesta leteckej havárie vojenskej stíhačky vo Ľvove vyslovil za úplný zákaz verejnej prezentácie vojenskej techniky na prehliadkach pre civilistov. "Je načase zakázať všetky šou, ktoré sú spojené s použitím vojenskej techniky," povedal Kučma.
Dnes bude na Ukrajine vyhlásený štátny smútok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.