možno ani netušia, že za plotom dedinského objektu, do ktorého pred rokom presídlil z Košíc, vzniká unikátna vidiecka galéria Dizajnfórum. Teraz si tam dali stretnutie na Medzinárodnom sympóziu umelci z Rumunska, Poľska, Ukrajiny a Slovenska.
Dom a jeho záhrada, ktorú Vlado Vološin s rodinou pretvára na svoj obraz, poslúžili ako otvorené ateliéry. Domácu atmosféru si môžu účastníci vychutnať dosýtosti, ubytovali sa totiž takmer všetci priamo v dome. Každý si našiel svoj kútik.
Pod košatým orechom si na starých dubových dverách rozprestrel plátno Mikola Bodnár z Ukrajiny. "Páči sa mi, že môžem svoju prácu porovnávať s inými výtvarníkmi. Každý má niečo do seba. Máme príležitosť komunikovať. A je to také nenútené. Musím iba trochu šetriť materiálom," povedal nám peknou slovenčinou Mikola. Už nejaký ten rok totiž žije a tvorí v Košiciach. Najradšej vraj maľuje architektúru a uličky mesta, ale aj figúru. Práve dokončoval portrét Vlada Vološina.
V záhradnej pagode sa usadila Marlena Makiel z Poľska. Obyčajnou grafitovou tužkou vytvára akúsi pocitovú abstraktnú štúdiu. "Trochu sa kultúrne odlišujeme, ale máme miesta, v ktorých sa zas spájame. Panuje tu pekná atmosféra, je to miesto ako stvorené na plenér, panuje tu pokoj, pohoda. Zaoberám sa kresbou, grafikou a knižnou ilustráciou. Najradšej mám však práve kresbu obyčajnou ceruzkou," povedala nám poľská výtvarníčka. Do Drienovca prišla aj s poldruharočnou dcérkou a manželom, tiež výtvarníkom.
Zastihli sme tam aj rodinu Zsolta Lukacsa z Košíc. "Mňa fascinovalo množstvo historického náradia, ktoré zozbieral Vlado Vološin. Vytvoril tu hotové múzeum. Navyše som to zosúladil s projektom, na ktorý sa chystám. Pôjde totiž o výtvarné zobrazenie fragmentov strojov. Teraz hľadám možnosti farebného pozadia, ktoré by nechalo vyniknúť kresbe," prezradil Zsolt, ktorý pôsobí ako pedagóg na fakulte umení TU v Košiciach. Jeho žena Noemi Ráczová sa stará o malú dcérku, ale príležitosť maľovať si ako výtvarníčka nenechala ujsť. Nadchla ju spokojná mačacia idylka v letnom prístrešku.
Hotové práce vystavia v galérii Dizajnfórum, ktorú vybudovali v objekte gazdovského 'stavenia'.
Dizajnfórum je vlastne občianske združenie, za ktorým stoja Vladom Vološin a Andrej Gore, metodik osvetového strediska. S nápadom zorganizovať plenér prišli obaja. Projekt zrealizovali za pomoci Karpatskej nadácie. "Základnou myšlienkou je skutočnosť, že žijeme v jednom regióne zloženom z viacerých národností a hľadáme spoločnú reč práve vo výtvarnom umení. Kým poniektorí naši politici sa snažia tieto vzťahy rozbíjať, nám ide o prvý opak," prezradil Andrej Gore.
Ako doplnil Vlado Vološin, toto je iba začiatok. Celý dom totiž hodlá prebudovať. V zadnom trakte vzniknú presvetlené ateliéry s výhľadom do záhrady. Chcel by tu totiž vybudovať akési centrum art-turistiky, prvé na Slovensku. Ľudia si môžu prísť na vidiek oddýchnuť a popritom aj niečo nakresliť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.