znamená, že slovenskí dopravcovia nebudú môcť v prvých rokoch po vstupe do EÚ podnikať na jej území plnohodnotne. Naopak, Česká republika dostala v tejto oblasti výnimku, preto sa naši západní susedia opäť raz dostali o krok pred nás. S výsledkom vyjednávania nie sú spokojní predstavitelia Slovenskej živnostenskej komory. Nečudo, veď obmedzenie sa týka dopravy v rámci jednej členskej krajiny únie a preto Slováci budú môcť vyviezť tovar napríklad do Berlína, no tam už nebudú môcť prebrať ďalší pre zákazníka v tej istej krajine. Európska komisia žiadala uvaliť obmedzenie pre všetky kandidátske krajiny s výnimkou Slovinska. Jediná Česká republika vzdorovala a oplatilo sa.
"Ide jednoznačne o diskrimináciu voči slovenským dopravcom v rámci únie. Môžu teda odísť do Nemecka, či inej krajiny, vyložiť tam tovar, prípadne naložiť, ale s tým musia prísť na Slovensko. To znamená znemožnenie voľného pohybu, či podnikania v Európe. Toto však českí dopravcovia robiť môžu, keďže sa ich vyjednávači tvrdo postavili voči praktikám EÚ. Viete, mne niekedy pripadá, že naši tzv. vyjednávači sú skôr pritakávači. Len aby sme si šplhli u úradníkov v EÚ, urobili predvolebný ťah," hovorí podpredseda Slovenskej živnostenskej komory v Košiciach Ervín Boháčik.
Ako ďalej uviedol, toto opatrenie je pre slovenských dopravcov doslova likvidačné. "Vyžiadala si to nemecká strana, naši podľahli tlakom, nemali zrejme v úmysle chrániť slovenských podnikateľov. Musíme sa stále niekomu za každú cenu zaliečať? Podotýkam, že Európska únia si svojich výrobcov a podnikateľov chráni, pozrime sa len na zákon o obchodných reťazcoch, EÚ sa okamžite ozvala, že je voči jej výrobcom diskriminačný. Naši čelní predstavitelia sa nás nezastanú a je im jedno, ako budeme existovať. Pritom stále rozprávajú o tom, ako je potrebné zvýšiť hrubý domáci produkt zo strany podnikateľskej sféry. My ich platíme z našich daní a oni nás takto hanebne zastupujú, idú proti vlastným ľuďom, vlastnému štátu. Prečo Česi dokážu vzdorovať a my nie."
Podľa E. Boháčika dôjde postupne k likvidácii prepravných spoločností, ktoré sa následkom nemožnosti etablovania na zahraničných trhoch dostanú do nevýhodnej pozície. "Zahraničné spoločnosti budú mať tú výhodu, že budú môcť ponúknuť viac a za nižšiu cenu."
Slovenská živnostenská komora, ktorá vznikla zo zákona, nebola k riešeniu týchto problémov ani v rámci konzultácií vyzvaná. Vznikla ako nutné zlo, ktoré si štát dovoliť nemôže. Veď na Slovensku je momentálne evidovaných okolo 270-tisíc živností, pritom komora živorí. Štát o ňu záujem nemá, samotní pracovníci sa niekedy skladajú z výplaty na prenájom priestorov, v ktorých sídlia. Pritom počítačové vybavenie má komora od nemeckých kolegov, ktorí sa pred časom pri návšteve Slovenska zľutovali. "Nik sa nás nikdy nepýtal na náš názor, ani teraz, ani keď sa uzatvárala kapitola malého a stredného podnikania. Veľmi dobre vedia, že by kapitoly neboli tak rýchlo uzatvárané a ako by sme vyzerali v súperení kandidátskych krajín? Nehovorím, že Európska únia nie je dobrá, chcem len povedať, že to čo si teraz vybojujeme, budeme mať."
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a náš hlavný vyjednávač pre vstup do EÚ Ján Figeľ má však na veci trocha odlišný pohľad. "Slovensko rokuje o všetkých veciach až po vnútornej dohode u nás doma nielen vo vláde a parlamente, ale aj so sociálnymi partnermi, ktorých sa spomínané záležitosti týkajú. Pri kapitole doprava sme rokovali predovšetkým s Česmadom a cez ministerstvo dopravy aj so všetkými ďalšími inštitúciami. Česko zatiaľ neuzavrelo rokovania o tejto kapitole, je len na nich, čo pre seba považujú za najcitlivejšie otázky. Doprava je jedna z najcitlivejších tém v rámci EÚ, my však máme tiež mnohé citlivé otázky, ako je poľnohodpodárstvo, životné prostredie, energetika a dane. V nich sme vyjednali viaceré prechodné obdobia," tvrdí Ján Figeľ a dodáva, že vyjadrenia našich prepravcov, či živnostníkov by bral s rezervou.
O skutočnosti, že Česko túto kapitolu uzavrelo, netuší aj napriek tomu, že o tomto počine informovali viaceré mediá. "Predpokladám, že asi zachytili šum, že si Česi vybavili prechodné obdobie. V stredu som rokoval s hlavným českým vyjednávačom Pavlom Teličkom, takže mám informácie z prvej ruky, že to nie je pravda. Inak, musím podotknúť, že my nepritakávame, ale skutočne vyjednávame."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.