v dôsledku premietnutia sezónnosti odberov a produktov priemyselnej výroby o 0,1 %. Ceny produktov banskej a povrchovej ťažby vzrástli o 0,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
V priemyselnej výrobe najvýraznejšie klesli ceny koksu a rafinérskych ropných produktov o 3 % v dôsledku vývoja svetových cien. Ceny potravinárskych výrobkov, nápojov a tabaku klesli o 0,5 %, dreva a výrobkov z dreva, elektrických a optických zariadení zhodne o 0,4 %, ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 0,3 %, textílií a textilných výrobkov o 0,1 %.
V porovnaní s júnom 2001 boli ceny výrobcov v priemysle vyššie o 1,4 %, pri raste cien produktov banskej a povrchovej ťažby o 5,5 %, elektrickej energie, plynu, pary a teplej vody o 5,1 % a produktov priemyselnej výroby o 0,3 %. V priemyselnej výrobe bol najvyšší prírastok cien strojov a zariadení inde neklasifikovaných 4,7 %, kože a kožených výrobkov 4,6 %. Ceny ostatných priemyselných výrobkov sa zvýšili o 2,2 %, dopravných zariadení o 1,8 %, ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 1,5 %, základných kovov a hotových kovových výrobkov, elektrických a optických zariadení zhodne o 1,4 %. Ceny v ostatných skupinách produktov vzrástli v intervale od 0,2 % do 0,6 %. Klesli ceny textílií a textilných výrobkov o 3,9 %, dreva a výrobkov z dreva o 3,4 %, celulózy, papiera a výrobkov z papiera, chemikálií, chemických výrobkov a chemických vlákien zhodne o 0,6 %.
V priemere od začiatku roka v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2001 vzrástli ceny výrobcov v priemysle o 2 %, z toho ceny elektrickej energie, plynu, pary a teplej vody o 9,5 % a produktov banskej a povrchovej ťažby o 6,5 %. Ceny produktov priemyselnej výroby klesli o 0,1 %.
Ceny produktov poľnohospodárskej výroby boli v júni tretí mesiac po sebe nižšie ako vlani. Oproti júnu 2001 klesli v úhrne o 1,3 %, pri poklese cien rastlinných výrobkov o 9,2 % a živočíšnych výrobkov o 0,4 %.
Z rastlinných výrobkov boli v priemere nižšie ceny všetkých skupín výrobkov, okrem zemiakov a strukovín. Klesli najmä ceny obilnín v priemere o 11,6 %. Znížili sa aj ceny olejnín o 0,6 % a zeleniny, ovocia a korenín o 1,6 %. Vyššie ako pred rokom boli ceny zemiakov a strukovín o 7,1 %.
Pokles cien živočíšnych výrobkov ovplyvnili hlavne nižšie ceny hovädzieho dobytka vrátane teliat o 1,1 %, ošípaných o 3 %, hydiny o 10,8 % a jatočných oviec a jahniat o 4 %. Zvýšili sa ceny surového kravského mlieka o 4,9 %, surového ovčieho mlieka o 4,2 % a konzumných slepačích vajec o 0,2 %.
V priemere od začiatku roka boli ceny poľnohospodárskej produkcie v úhrne na minuloročnej úrovni, pri raste cien živočíšnych výrobkov o 0,7 % a poklese cien rastlinných výrobkov o 4,2 %.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.