kanalizáciou mala v budúcom roku začať slúžiť polovici tamojších obyvateľov.
Nejde však o jedinú stavbu takéhoto druhu. Po jej dokončení plánuje obec začať s ďalšou ČOV a odkanalizovať ňou druhú časť obce. Pôvodný plán bol ale iný. "V projektovej dokumentácii sa najskôr hovorilo len o jednej čistiarni. Chceli sme ju lokalizovať na opačný koniec obce a slúžila by všetkým jej obyvateľom. Po spoločenských zmenách v roku 1989 sa však zmenili aj vlastnícke vzťahy a majitelia pozemkov nesúhlasili s ich odpredajom," objasnil jednu z príčin zmeny pôvodného zámeru markušovský starosta Michal Čuchran (na snímke).
Aj kvôli zlej konfigurácii terénu sa teda rozhodli pre vybudovanie dvoch menších ČOV , ktoré budú umiestnené na obecnej pôde. Takýto spôsob je podľa M. Čuchrana výhodnejší aj po finančnej stránke. "Dve malé čističky dokážeme vyfinancovať skôr ako jednu centrálnu." Výstavba jednej z nich bude pre obec predstavovať celkové náklady vo výške 10 miliónov korún, cena kanalizácie sa pohybuje okolo 18 miliónov korún. Výdavky plánujú Markušovčania pokryť z vlastných prostriedkov, potom za pomoci dotácie a na túto investičnú akciu im poslúži aj časť municipálneho úveru. Jeho čerpanie vo výške šiestich miliónov totiž využíva obec aj na dokončenie vodovodu.
"S výstavbou ČOV sme začali minulú jeseň, keď sa kvôli nízkej hladine Hornádu zrealizovali zemné práce. Tie prebiehajú súbežne s budovaním kanalizácie, z ktorej polovica je už hotová," priblížil súčasný stav starosta. Biologickú čistiareň však lokalizovali na mieste, ktoré sa v prípade veľkých dažďov ocitne takmer každý rok pod hladinou. Projektant však myslel aj na toto riziko. "Proti storočným vodám sme stavbu zabezpečili zdvihnutím základov do jedenapolmetrovej výšky. Po dokončení ich zasypeme zeminou, takže výsledkom bude pomerne malá budova a nie taký kolos, ako to na prvý pohľad vyzerá." ubezpečil M. Čuchran.
Okrem toho po dokončení upravia jej fasádu a urobia sadovnícke úpravy tak, aby nepôsobila ako rušivý element, ale zapadla do historického jadra obce.
Druhú z čistiarní chcú postaviť na opačnom konci, pri železničnom podjazde, kde sa taktiež nachádza obecný pozemok. Na túto aktivitu sa ho rozhodli využiť aj napriek tomu, že nie je pre tento účel najvhodnejší. "Mohli sme síce postupovať formou vyvlastňovania pozemkov, ale rozhodli sme sa vyhnúť takému drastickému spôsobu," objasnil situáciu starosta.
Odkanalizovanie druhej časti obce však v súčasnosti nie je ani v stave prípravy projektovej dokumentácie. "To sa chystáme urobiť na budúci rok, keď po namontovaní technologických zariadení v rozostavanej čističke ju spolu s kanalizáciou uvedieme do prevádzky," informoval o plánovanom termíne ukončenia prác M. Čuchran.
Autor: Silvia Širillová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.