vypracovanie tejto dokumentácie u košickej architektonickej agentúry. Jedným z hlavných dôvodov bol nevyhovujúci terajší územný plán mesta Krompách. "Po roku 1989 sa v našej krajine totiž zmenili politické, spoločenské a ekonomické podmienky," vysvetlil krompašský primátor Ing. Jozef Fajgel.
Ako ďalej dodal, pôvodný územný plán bol koncipovaný ako sústredenie okolitých obcí Kolinovce, Kaľava a Slovinky spolu s mestom Krompachy do jedného väčšieho celku. "Socialistická" územná dokumentácia v porovnaní s dnešnou rátala s rozmachom priemyslu, čiže miestnych fabrík a následne s rastom populácie, ktorá by do Krompách prichádzala za prácou.
Pôvodný zostavovateľ územného plánu teda rátal aj s tým, že časť týchto osôb bude svoju bytovú otázku riešiť v rámci Krompách. Súčasný návrh územného plánu však vychádza zo súčasnej reality, ktorá má značný odklon od socialistických predstáv. To znamená, že jeho zostavovateľ má na zreteli celoslovenský trend, a to klesajúci demografický vývoj a celkovú stagnáciu rastu životnej úrovni na Slovensku.
V socialistickej minulosti boli totiž Krompachy mestom, kde stovky obyvateľov susedných obcí nachádzalo pracovné uplatnenie. Dnes sa však naopak Krompachy ešte stále spamätávajú z ekonomického kolapsu miestnych fabrík, ktorý koncom deväťdesiatych rokov citeľne zasiahol aj samotné mesto."Kvôli poklesu pôrodnosti územný plán neráta až s takou extra bytovou výstavbou ako pôvodná dokumentácia," vysvetlil J. Fajgel.
Dôkazom toho je aj anulovanie plánu v mestskej časti zvanej Dvorské pole vybudovať sídliskový kolos. V starom územnom pláne bola okrem toho zakotvená aj myšlienka asanovať terajšiu Banskú ulicu a premeniť ju na zónu moderného bývania. "Momentálne počítame s možnou výstavbou polyfunkčného domu na sídlisku Juh. Na prízemí by miestni podnikatelia mohli realizovať svoje obchodné plány. Na podlažiach by sa zase nachádzali byty," upresnil súčasné plány mesta v rámci nového územného plánu J. Fajgel.
Ako ďalej dodal, toto územie je jedno z mála v meste, ktoré by sa dalo nazvať bezproblémové z hľadiska výstavby. Vedenie mesta sa totiž pri riešení bytovej otázky stretáva s problémom, a to nedostatkom pozemkov s možnosťou vybudovať kompletnú infraštruktúru.
Ďalšou vytipovanou lokalitou, kde by v budúcnosti mali pribudnúť nájomné byty je pozemok nad Základnou školou na Maurerovej ulici v Krompachoch. Na tomto mieste sa dnes nachádza iba zanedbaný kedysi ovocný sad. "Tento terén je síce dosť členitý, ale je ešte na úrovni prvého tlakového pásma v dodávke vody," upresnil J. Fajgel.
Čo sa týka individuálnej bytovej výstavby, záujemcovia o vlastné bývanie by mohli realizovať svoje predstavy v lokalite pod názvom Huba II. "Zatiaľ sú však na tomto mieste, čo týka pozemkov, nevyjasnené majetkové vzťahy. Momentálne vieme o dvadsiatich vlastníkoch," popísal základný problém J. Fajgel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.