schodok sumou 42 miliárd korún na podobnej úrovni ako vlani, a teda stále privysoký, rastie už miernejšie. Potvrdili to predbežné údaje, ktoré včera zverejnil Štatistický úrad.
Kým máj v obchode nepríjemne prekvapil, tentoraz je júnový mesačný deficit 6,1 miliardy korún na spodnej hranici očakávaní ekonomických analytikov. Zlepšenie umožnilo prebudenie vývozu, ktorý po májovom prepade stúpol o takmer desať percent na 56,93 miliardy korún. "S vysokou pravdepodobnosťou ide o korekciu májových nízkych čísel," myslí si Viliam Pätoprstý, analytik UniBanky.
Objem vývozu je podľa neho najvyšší v histórii Slovenska a rástol najrýchlejšie za posledných deväť mesiacov. "Rast exportnej výkonnosti ekonomiky jednoznačne môžu potvrdiť až ďalšie mesiace," dodal Pätoprstý. Vo vývoze sa podľa ekonóma zo Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovíta Ódora darilo hlavne producentom kovov a strojov.
Obchodná bilancia sa však v júni nezlepšila len vďaka úspešnejším vývozcom. Podobne ako v minulých mesiacoch znižoval sumu dovozov, hlavne nerastných surovín, lacný dolár. "Pokračujúce oslabovanie dolára vytvára priaznivé predpoklady na podobný vývoj aj v druhej polovici roka," povedal analytik Tatra banky Róbert Prega.
Júnový deficit tak mohol pri priaznivej kombinácii rýchlejšieho rastu vývozu ako dovozu klesnúť až o štvrtinu v porovnaní s rokom 2001. Paradoxne optimizmom analytikov napĺňa fakt, že polročný deficit zhruba zodpovedá stavu pred rokom - a je vyšší iba o jedno percento. Druhá polovica roka by totiž mala byť pre obchod priaznivejšia. "Už aj vývoj v prvom polroku naznačuje výrazné spomalenie rastu dovozu, napriek silnému oživeniu domácej spotreby. Vývoz by zasa mal postupne rásť," predpokladá Prega.
O niečo opatrnejší je Marek Gábriš z ČSOB: "Júnové číslo je pozitívne, pokiaľ však hodnotíme výsledky od začiatku roka, tie až tak pozitívne nie sú." Podľa neho môže domáci dopyt tlačiť na dovozy aj v tomto štvrťroku. "Zmena môže prísť až po nástupe novej vlády, od ktorej sa čakajú ďalšie balíčky ekonomických opatrení," povedal Gábriš.
Analytici odhadujú tohtoročný schodok na 80 až 100 miliárd korún, minuloročný rekord bol 103,2 miliardy. "Zásadný obrat vo vývoji obchodu, vzhľadom na to, koľko musia vývozcovia najskôr doviezť, sa zatiaľ nedá očakávať," tvrdí Mário Blaščák z Ľudovej banky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.