uvoľnení 1,8 miliardy korún na oddĺženie zdravotníckych zariadení, vrátane lekární, výstražný štrajk bude pokračovať aj zajtra, teda 1. augusta. Ako nám včera potvrdil regionálny predseda Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) pre okresy Prešov a Sabinov Vincent Kollarčík, pripoja sa k avizovanému zatvoreniu lekární v čase od 10. do 14. hodiny. Pohotovostná služba v dvoch prešovských prevádzkach a jednej sabinovskej bude plne zabezpečená.
"Vyzval som kolegov, aby sa zachovali podľa svojho svedomia. Ten štrajk je nutný. Musíme si vydobiť peniaze. Sľuby nestačia. Niet komu veriť. Ani vláde, ani ministerstvu. Žiaľbohu musím povedať, že zavádzajú verejnosť a sú hrobármi zdravotníctva. Našli prostriedky na oddĺženie Devín banky, výchovu Rómov a kadečo iné, len nie na zdravotníctvo a školstvo," povedal nám a jedným dychom zdôraznil, že aj najnovšie sľuby o uvoľnení 1,8 miliardy nezaručujú, že do lekární nepríde minimum.
Na našu otázku, aké sú priemerné dlhy v 42 lekárňach oboch okresov, nám síce nevedel prezentovať konkrétne údaje, ale napokon uviedol príklad." Všeobecná zdravotná poisťovňa dlhuje menšej lekárni od 3 do 5 miliónov korún, v prípadne väčšej prevádzky by to mohlo narásť aj do 10 miliónov korún," konkretizoval na okraj faktu, že v prísľube ide v najlepšom prípade o 1 miliardu korún a tá v nijakom prípade nemôže potlačiť krízu, za ktorou stojí 6 miliardový dlh.
O stanovisko k situácii sme včera požiadali aj hovorcu ministerstva zdravotníctva Martina Urmaniča. Podľa jeho slov, rezortné ministerstvo nikdy nespochybňovalo výšku dlhu lekární voči dodávateľom liekov, situáciu nikdy nepodceňovalo a chcelo ju riešiť. "Riešime ju aj v tejto chvíli. Nikdy sme nepovažovali štrajk za vhodný spôsob komunikácie medzi ministerstvom zdravotníctva a Slovenskou lekárnickou komorou na to, aby sme dosiahli spoločný cieľ a tým je získanie finančných prostriedkov. Bohužiaľ vedenie komory zotrvávalo na svojich radikálnych postojoch a realizovalo štrajky, ktoré každý týždeň o hodinu predlžovalo. Fond národného majetku (FNM) na rokovaní svojho výkonného výboru odsúhlasí pre ministerstvo zdravotníctva 1,8 miliardy korún z pôvodného balíka 3,685 miliardy," povedal nám a dodal, že dnes (rozumej stredu) dôjde k podpisu zmluvy medzi MZ SR a FNM o prevode spomínanej prvej čiastky.
Zdôraznil, že zotrvávanie v štrajkovej pohotovosti je v tejto situácii neadekvátna forma správania sa vedenia SLeK. Označil to za vťahovanie pacienta do problémov, s ktorými nemajú nič spoločné. "Opakovane vyzveme vedenie komory, aby si ešte rozmyslelo štvrtkový štrajk. Ten bude znamenať opäť zatvorené lekárne a nespokojných pacientov, ktorí môžu utrieť ujmu na svojom zdraví," pripomenul.
Na našu otázku, či v zmluve budú špecifikované detaily prerozdelenia zo spomínaného balíka financií, alebo koľko z nich dostanú lekárne, nám odpovedal, že použitie prostriedkov bude plne v kompetencii ministra Romana Kováča. Od jeho rozhodnutia teda závisí ďalší vývoj situácie. "Predpokladáme, že takmer miliarda by mala ísť na oddĺženie verejných lekární. Mimochodom, lekárnici dobre vedia, že sa počíta s ďalšou miliardou, ktorou sa oddĺžia Železnice SR voči Spoločnej zdravotnej poisťovni a keďže existuje spoločný prerozdeľovací mechanizmus, najviac prostriedkov získa Všeobecná zdravotná poisťovňa. Tá voči lôžkovým zariadeniam nemá takmer žiaden dlhy, takže väčšina prostriedkov pôjde na uhradenie dlhu lekárňam. Naviac, rezort na rokovaniach vlády a s ekonomickými ministrami stále bojuje, aby získal ďalšie prostriedky z privatizácie Piešťanských kúpeľov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.