obvykle nadávajú. Jedným z predlhého radu problémov, s ktorými zápasí naše zdravotníctvo i National Health Service (britská Národná zdravotná služba), sú dlhé čakacie doby na vykonaie niektorých operácií. Odklad operácií neprispieva k dobrej nálade čakajúcich pacientov a okrem toho - možno paradoxne - prispieva k zvyšovaniu nákladov, pretože neoperovaný pacient musí obvykle užívať drahé lieky, ktoré po úspešnom operačnom zákroku už nie sú potrebné.
Na rozdiel od nás však vo Veľkej Británii takpovediac elegantným spôsobom vyriešili aspoň tie najakútnejšie prípady dlhých čakacích dôb na operáciu v niektorých nemocniciach. Toto riešenie spočíva v použití mobilných operačných jednotiek, ktoré možno vo veľmi krátkej dobe - približne za hodinu - inštalovať povedzme na parkovisku nemocnice. Takáto operačná jednotka, vyvinutá a vyrábaná firmou Vanguard Healthcare Solutions, pozostáva z operačnej sály, miestnosti pre anesteziológov a "izby" pre ôsmich pacientov. Jednotku možno prepravovať na nízkopodlažných nákladných automobiloch alebo návesoch a na mieste inštalácie sa postaví na hydraulicky vysúvateľné nohy. V takýchto mobilných operačných jednotkách možno okrem bežných operácií vykonávať aj ortopedické, gynekologické, urologické a ušno-nosno-krčné operačné zákroky. Doteraz bolo v takýchto mobilných jednotkách vykonaných už vyše 4 000 operácií. V súčasnosti vyvíja firma Vanguard mobilnú dialyzačnú jednotku.
Mobilná operačná jednotka však vôbec nie je lacnou záležitosťou - jej cena je približne jeden milión libier. Takže asi nám nehrozí, že by sa takéto jednotky začali používať aj u nás...
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.