strechu každé zrnko. Oproti rovinatým južnejším oblastiam zemplínskeho regiónu, je tu žatva náročnejšia. Tvrdé podmienky však ľahšie znášajú ľudia ako technika.
"Máme dva pätnásťročné kombajny E-514, ktoré napriek svojmu veku slúžia relatívne dobre. Objavujú sa menšie poruchy, ale zatiaľ sme ich dokázali odstrániť. Terén je u nás náročný a jeho zdolávanie si vyžaduje dokonalú súhru strojov a ľudí. Aj preto neradi púšťame do našich polí cudzích traktoristov a kombajnistov. Napriek tomu čakáme, že nám prídu ďalšie dva kombajny na výpomoc. Zrno je zrelé a každé zaváhanie sa môže prejaviť na kvalite úrody," povedal nám mechanizátor spoločnosti AGRO Papín, s. r. o., Michal Balint.
Doterajšie výnosy hovoria, že Papínčania môžu byť s tohtoročnou úrodou spokojní. Ozimná pšenica im "dáva" priemerne 3 tony z hektára. Jačmene v tomto roku Papínčania nesiali, zato hybrid tritikale im "sypal" v priemere, podobne ako pšenica, po 3 tony z hektára.
Ani repka olejnatá s výnosmi 2,07 tony z hektára ich v tomto roku, vzhľadom na jej skoré odkvitnutie a veľké sucho, nesklamala. "K dnešnému dňu sme zožali polovicu výmery základných obilnín. Najviac sme pokročili s pšenicou a ražou. S úrodou sme spokojní, aj keď rozdiely vo výnosoch na jednotlivých honoch sú až dve tony z hektára. Nepovažujeme to však za nič nové, pretože náš chotár dosahuje šírku vyše 25 kilometrov a na takom území sú možné aj väčšie klimatické zmeny. Ak sa neprihodí nič mimoriadne, chceme počas najbližšieho víkendu žatvu ukončiť," priblížil nám stav zberu obilia agronóm spoločnosti AGRO Papín, s. r. o., Ján Jevič.
Skorý koniec žatvy je však v podmienkach papínskej spoločnosti relatívny. Na koreni im stále ostane 30 hektárov významnej krmoviny, ovsa. "Máme ho v pomerne vysokej nadmorskej výške a jeho dozrievanie ovplyvňuje viac faktorov. Pri ostatnej kontrole stavu porastu ovsa sme museli konštatovať, že nie je ešte zrelý na zber," dodáva Ján Jevič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.