Jaroslav CUCAK & Peter KALETA
Kežmarok "Počas dvanástich rokov sa zo základmi nepohlo. Teda okrem toho, že boli zasypané a zarastené burinou. Deťom neostáva nič iné, len sa preháňať pomedzi autá alebo po okrasných trávnikoch!" Takéto a podobné sťažnosti si môžete vypočuť od obyvateľov sídliska Juh, bývajúcich predovšetkým na Bardejovskej ulici a jej okolí. Pod oknami im už totiž celé roky "trčí" základová konštrukcia materskej škôlky a detských jaslí zarastená burinou.
Tá sa pred dvoma rokmi začala kosiť, ale aj tak dokáže hlavne v lete znepríjemniť život obyvateľom paneláku, keď rôzne druhy rastlín prekvitajú alergikom rovno pod nosom. Po odpoveď "ako ďalej?" sme zašli za vedúcim Odboru výstavby a životného prostredia Mestského úradu v Kežmarku, Ing. Štefanom Zimom.
"Územie nie je vhodné kosiť štandardným spôsobom, ale len ručnými vyžínačkami, čo je náročnejšie. Tento pozemok sa však snažíme udržiavať tak ako všetky ostatné plochy na sídlisku," začal svoje rozprávanie Š. Zima.
Základy škôlky a detských jaslí trčia zo zeme už pár rokov. Na ich výstavbu boli vydané platné stavebné povolenia a s ich stavbou sa začalo pred rokom 1992. Skončila však pilotážou a základy tam stoja do dnešného dňa. Bývalá komplexná bytová výstavba sa na úrovni občianskej vybavenosti a výstavby bytových domov rokom 1992 ukončila s prestavanou čiastkou asi dvoch miliónov korún. Mesto neskôr nemalo zdroje na pokračovanie a dokončenie výstavby. Situácia otvorených základov takto pretrvávala až do roku 2000. "Vtedy sme realizovali zemné a terénne úpravy na Kamennej bani. Zasypali sme aj základy, ktorých sa týkali výškové rozdiely medzi hornou hranou základovej konštrukcie a spodkom," konštatuje ďalej vedúci odboru.
Materská škola a detské jasle už na ploche vystavaná nebudú. Problém je finančný a navyše existujúce predškolské zariadenia sú schopné pokryť momentálnu kapacitu mesta. Návrh výstavby garáží na týchto základoch dopadol neúspešne.
Hotová základová konštrukcia, ktorá má dokonca v nových cenách vyššiu hodnotu než pred rokmi, stojí a pýta si nový objekt. Tento už je naplánovaný v štúdii kežmarského architekta Miloslava Neumanna. "Na základovú konštrukciu sme presne napasovali výstavbu bytového domu, presne takého vzhľadu aj výškového členenia, ako bola tá materská škola a detské jasle. Rátali sme s jedno a dvojizbovými bytmi s vnútorným átriom," vyjadril sa k plánu Š. Zima.
Celková investícia do 80 malometrážnych bytov by sa pohybovala do 40 miliónov korún. Časť financií by mesto získalo z nenávratných prostriedkov ministerstva výstavby a časť by čerpalo z klasického úveru. Do realizácie však vstúpil problém s Ľubicou a mesto si zrazu nemohlo dovoliť rozbehnúť túto investíciu, kým spor o územie nebude doriešený. "Na mestský úrad Kežmarok bolo podané policajné oznámenie, že organizujeme terénne úpravy, na ktoré nemáme právo vo vzťahu k ľubickému katastru. Museli sme vysvetľovať, že sa jedná o platné stavebné povolenie a vlastníkom týchto konštrukcií sme my," informoval nás vedúci odboru. Podľa neho, bude potrebné vyčkať do definitívneho urovnania sporu, ktorý vnesie viac svetla aj do oblasti výstavby a jej financovania.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.