Korzár logo Korzár

Nemocnice na Spiši nemajú peniaze na preplatenie miezd darcom krvi, zákon však porušiť nechcú

Spiš - Slovenské zdravotníctvo má kvôli novému Zákonníku práce o jednu starosť navyše. Podľa platnej legislatívy majú totiž firmy nárok požadovať od

nemocníc zaplatenie priemernej dennej mzdy za každého darcu krvi. To spôsobí, že dlhy zdravotníckych zariadení sa zvýšia a neuhradené faktúry budú pribúdať. Na Spiši sa v každej z nemocníc, ktorá uskutočňuje odber tiež trápia s týmto problémom, otázka jeho vyriešenia zostáva zatiaľ otvorená. Na jednej strane totiž peniaze na úhradu faktúr nemajú, zákon ale porušovať nechcú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Prvé faktúry od zamestnávateľov nám už prišli, nie sme ale schopní ich uhradiť. Neviem, ako túto situáciu bude naša nemocnica riešiť, všetko je postavené na financiách," informoval nás primár transfúzneho oddelenia v Spišskej Novej Vsi MUDr. Marián Štubňa.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ nemocnica súrne potrebuje konkrétnu krvnú skupinu, nemôže takýchto darcov odmietnuť. "Čiastočným riešením by bolo nepredvolávať ich, ale obrátiť sa na dobrovoľníkov, s ktorými nebudeme mať problémy. Nemôžeme však takto selektovať, to by bola diskriminácia a otvorené nerešpektovanie zákonnej normy," povedal primár.

V tejto súvislosti by chceli zdravotníci apelovať na parlament, aby došlo k novelizácii zákona. "Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši sa však odvoláva na to, že ide o európsku normu," vysvetlil M. Štubňa.

Jediným zamestnávateľom, ktorý zatiaľ žiadal refundáciu miezd od spišskonovoveskej nemocnice je Železničná spoločnosť, a. s., od ktorej doposiaľ obdržali štyri faktúry. "Ak by išlo len o túto firmu, v prípade úhrady by to nebolo dramatické zhoršenie situácie. Ak ale všetci zamestnávatelia uplatnia ten istý postup, bude to pre nás neúnosné," vyjadrila sa k problému vedúca ekonomického úseku Ľubica Rifajová.

SkryťVypnúť reklamu

Alternatíva poobedňajšieho odberu, alebo odberu vo voľnom čase by podľa jej názoru situáciu neriešila. "Skalní darcovia by možno prišli aj za takýchto zhoršených podmienok, v konečnom dôsledku by to však ich počet aj tak výrazne obmedzilo," dodala.

Spomínaná firma robí starosti aj gelnickej a levočskej nemocnici. "Železničnej spoločnosti zatiaľ dlhujeme 8 287 korún. Na jedného darcu pripadá teda priemerná mzda vo výške 921 korún. Ak by sme ju preplácali všetkým našim darcom, náklady by prekročili pol milióna a tým pádom by sa krv neúnosne predražila. Spomínané faktúry však budeme musieť zaplatiť. Je na nich totiž uvedené, že v prípade neuhradenia nám budú účtovať úrok z omeškania. Zatiaľ na to nemáme finančné prostriedky a pokiaľ sa nič nezmení, zákon budeme rešpektovať," informovala ekonómka gelnickej nemocnice Ing. Erika Gregová.

SkryťVypnúť reklamu

Zamestnanci nemocnice síce podali žiadosť o ich stornovanie, Železničná spoločnosť to ale neakceptovala a dožaduje sa toho, na čo má podľa nového Zákonníka práce nárok. V Levoči dokonca v tejto súvislosti urobila nemocnica opatrenia. "Upozorňujeme ľudí, nech sa darovania krvi radšej vzdajú, ako by potom mali nastať problémy. Máme dostatok svojich darcov, ktorí nie sú zamestnancami tejto spoločnosti," informoval o postupe levočskej transfúzsky jej primár MUDr. Rastislav Osif.

Medializácia tejto problematiky, kde Železničná spoločnosť figuruje ako hlavný zamestnávateľ na Slovensku žiadajúci o refundáciu, podnietila vedenie, aby ďalší postup zvážilo. V súčasnosti prebiehajú rokovania, ktorých obsahom je prehodnotenie a návrh na prípadnú zmenu znenia príslušného paragrafu v Zákonníku práce.

Autor: Silvia Širillová

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 973
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 970
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 789
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 916
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 656
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 589
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 911
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 532
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu