ulici. Hoci komisia napokon dospela k výberu budúcich nájomníkov žrebovaním, minimálne dvaja členovia sa chcú obrátiť na primátora, aby sa všetko stoplo a najprv urobilo jasno v rozporuplných kritériach mesta, ktoré odporujú smernici ministerstva.
Členovia komisie totiž nemali čas podklady poriadne preštudovať, až počas a po zasadnutí zisťovali, koľko rozporov sa v ich ustaveniach nachádza.
"Zo 463 žiadateľov sme vyselektovali 64 potencionálnych nájomníkov, ktorí spĺňajú podmienky na pridelenie bytu v dome na Čechovovej. Rozhodujúcou podmienkou bola výška príjmu, aby im po zaplatení nájomného zostalo aspoň 5-tisíc pre rodinu na živobytie. Žiadatelia o byt, ktorých rodinný príjem bol nižší ako 13-tisíc korún, by byt na Čechovovej jednoducho neutiahli, preto boli vylúčení z výberu," informovala na začiatku stretnutia komisie vedúca sociálneho referátu na košickom magistráte Gabriela Harčárová.
Pre všetkých žiadateľov uvádzame, že to je úradníčka, zodpovedajúca za pravdivosť a overenosť informácií o žiadateľoch, ktorých vo vyselektovanom zozname predložila komisii. Ona garantuje, že tí, ktorí zo zoznamu vypadli, podmienky naozaj nesplnili.
"Nevyhnutnou podmienkou bol príjem rodiny, ktorý nesmel prekročiť trojnásobok životného minima, to je striktné stanoviska ministerstva. Dolnú hranicu príjmov sme stanovili interne na meste so sociálnym referátom tak, aby sme z toho domu neurobili neplatičský. Nájomné za dvojizbový byt je stanovené na 3710 Sk, za trojizbový 5091 Sk. Chceme, aby to bol normálny nájomný dom bez problémových zón. Ďalšou podmienkou mesta bola veková hranica do 35 rokov, ktoré nesmie prekročiť aspoň jeden z manželov. To znamená podpora mladých rodín s deťmi," hovorí o podmienkach námestník Filas.
Dôkazom toho, že podmienky mesta a tie, vyplývajúce zo smernice ministerstva, si odporovali a členov komisie zbytočne miatli až tak, že už nikto nevedel, čo platí a čo nie, je fakt, že sám námestník Filas tvrdí, že neprekročiť trojnásobok životného minima je striktným stanoviskom ministerstva.
"V smernici ministerstva č.8/199 sa v článku 4 hovorí, že mesačný príjem nájomcu a jeho rodiny nesmie prekročiť dvojnásobok životného minima. O trojnásobku sa hovorí vo Všeobecno-záväznom nariadení mesta o podmienkach prideľovania sociálnych bytov," vysvetľuje poslanec Martin Boritáš, ktorý bol členom komisie. "Nechápem však, prečo námestník Filas a vedúca sociálneho Harčárová odrazu neustále zdôrazňujú, že dom na Čechovovej ulici nie je sociálnym domom, keď v podmienkach vychádzajú z VZN o sociálnych bytoch. Naviac v jednej z nich sa priamo hovorí, že byty na Čechovovej mesto účelovo určuje ako sociálne nájomné byty, čím si opäť odporujú."
Podmienky, ktoré vypracovalo mesto, resp. iniciatívny sociálny referát, sú formulované ako v dobách stalinských 50.-tych rokov. "Byty na Čechovovej ulici sú určené pre mladé, spoločensky perspektívne usporiadané rodiny s deťmi. Doterajší spôsob života uchádzača a jeho rodiny musí byť v súlade so spoločenskými normami," takéto nezmysly si navymýšľali agilné úradníčky magistrátu.
Nehovoriac o tom, že iniciatívne sociálne pracovníčky tak spomedzi možných žiadateľov o byt úplne vylúčili rozvedené ženy, lebo podľa nich nie sú usporiadanou rodinou a ani nežijú v súlade so spoločenskými normami.
Nepovažuje to námestník Filas za absurdné vylúčiť z hry neúplné rodiny?
"Nechcem o tom už diskutovať, členovia komisie rozhodli hlasovaním a podmienky schválili."
Niektorí členovia však nevedeli, že nehlasujú za podmienky ministerstva, ale nejaké špeciálne mestské, keďže ich nedostali.
Poslanec Boritáš sa preto obráti listom na primátora Zdenka Trebuľu, aby mesto neposielalo listy vyžrebovaným zo zoznamu sociálneho oddelenia, keďže existujú dôvodné pochybnosti, že podmienky hrubo ignorujú smernicu ministerstva, ktoré poskytlo peniaze na výstavbu, diskriminujú neúplné rodiny.
"Ministerstvo jasne hovorí, že byty postavené za takýchto podmienok ako Čechovová majú dostať práve neúplné rodiny s dvoma a viac deťmi, a že príjem nemá presiahnúť dvojnásobok životného minima. Mesto vo svojich podmienkach vylúčilo práve neúplné rodiny a z dvojnásobku urobilo trojnásobok a som presvedčený, že to nie je v poriadku," vysvetľuje Boritáš.
Mesto v podmienkach vylúčilo z hry aj ľudí starších ako 35 rokov, hoci v smernici ministerstva vekové ohraničenie neexistujú.
"Paradoxne však pracovníčky referátu do zoznamu zaradili žiadateľov, ktorí nespĺňali podmienky, ktoré sami vymysleli. Mali sme tam neúplné rodiny, aj starších uchádzačov ako 35 rokov. Opäť rozpory," hovorí Boritáš.
"Sociálnosť sa zo zoznamov úplne vytratila. Veď tam figurujú rodiny, ktorých mesačný príjem prevyšuje 20-25 tisíc korún. A tí skutočne chudobní, ktorí pomoc potrebujú, sa bytu nedočkajú," vyjadril svoje pocity poslanec Viktor Jeník.
Pochváliť treba mesto, že pripustilo na zasadnutie komisie novinárov, dokonca som mohla byť členkou komisie. Škoda len, že som nedostala potrebné materiály-teda podmienky mesta a podmienky ministerstva v predstihu, ba ani počas zasadnutia komisie. Pritom už na zasadnutí som bola svedkom, že úradníčky zavádzali členov komisie neúplnymi citátmi zo smernice ministerstva, ktoré poslanci nemali k dispozícií.
Dôveru v nás nebudí ani spôsob výberu ľudí do zoznamu, keďže sa v ňom napríklad ocitla riaditeľka strednej školy a líderka istej strany na poslanca parlamentu alebo napríklad pracovníčka daňového úradu s manželom a dospelou dcérou, ktorá chcela prísť k bytu, lebo ten v ktorom býva, už pred jedenástimi rokmi získal v reštitúcii pôvodný majiteľ. Zaujímavé bolo, že manželia boli starší ako 35 rokov a v reštituovanom byte mali nižšie nájomné, ako by platili na Čechovovej. Čo majú títo ľudia spoločné s účelovými sociálnymi bytmi? Naviac nespĺňali základné podmienky mesta, čo však sociálnemu referátu tentokrát nevadilo, byt im prideliť doporučovali a predložilo to aj členom komisie, ktorí však spomínaných žiadateľov zamietli.
Nakoniec sa teda žrebovalo, keďže v hre zostalo viac záujemcov ako bolo bytov. Námestník Filas chce v najbližších dňoch rozposlať listy tým, na ktorých sa šťastie usmialo a boli vylosovaní. Mal by s tým počkať, pretože...
Môžeme s úspechom pochybovať o spôsobe výberu žiadateľov do zoznamu a určite by nebolo správne, keby primátor včerajšie závery komisie odobril a neprizrel sa lepšie podmienkam mesta, odporujúcim ministerskej smernici, ktoré mestské zastupiteľstvo nikdy nevidelo a ani neschvaľovalo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.