pochybenia pilotov podrobne analyzuje aj technický stav lietadla.
"Verzie sa spresňujú a už o niekoľko dní oznámime hlavnú príčinu tragédie, ktorá šokovala celý svet," uviedol včera vo Ľvove predseda vyšetrovacej komisie a šéf ukrajinskej bezpečnostnej rady Jevhenij Marčuk.
Vo Ľvove a jeho okolí včera pochovali ďalších 23 obetí nešťastia. V pondelok pochovali 35 ľudí. V niektorých prípadoch pochovávali celé rodiny.
Havária stíhačky Su-27 si v sobotu na vojenskom letisku Sklyniv na okraji Ľvova spomedzi divákov leteckej šou vyžiadala životy 83 ľudí. V nemocniciach zostáva vyše 60 osôb.
Podľa Marčuka experti na základe skúmania trosiek stíhačky a záznamov čiernej skrinky preverujú až sedem možných verzií poruchy lietadla Su-27. Okrem toho ukrajinská prokuratúra posudzuje mieru zavinenia zo strany organizátorov a jednou z pracovných verzií je aj teroristický čin. Experti z vládnej komisie preverujú okrem stavu motora a palivovej sústavy aj fungovanie riadenia a hydrauliky. Z doterajších zistení vyplýva, že motor stíhačky až do dopadu na zem fungoval, otázkou ale zostáva, či nedošlo k poklesu jeho výkonu.
Z miesta tragédie už odstránili všetky trosky stíhačky. Aj v prípade, že sa porucha lietadla nepotvrdí, všetku zodpovednosť neponesú piloti. "Klásť všetku vinu na pilotov nemožno," zdôraznil predseda komisie.
Piloti vypovedali, že mapa areálu vojenského letiska a sektorov pre divákov, ktorú dostali od organizátorov, nezodpovedala skutočnosti. Aj preto museli údajne korigovať program svojho vystúpenia. Piloti z mesta Žytomyr navyše na šou leteli na inom stroji, než pôvodne mali a náhradné lietadlo malo v nádržiach príliš veľké množstvo leteckého benzínu.
Marčuk včera odmietol komentovať zatknutie skupiny štyroch vysokých predstaviteľov ukrajinských vzdušných síl, ktorí sa mali svojou nedbalosťou a porušením predpisov na tragédii podpísať. Podľa Marčuka o zatknutí rozhodla generálna prokuratúra. Bývalým armádnym funkcionárom, ale aj obom pilotom, hrozia tresty odňatia slobody v trvaní od päť do pätnásť rokov.
Predseda Rady bezpečnosti a obrany Ukrajiny včera kritizoval skutočnosť, že o prelete vojenskej stíhačky z mesta Žytomyr do Ľvova na leteckú šou nebolo armádne velenie v Kyjeve informované. Organizátori vojenskej leteckej šou vo Ľvove prípravy slávnosti vôbec nekoordinovali s miestnymi úradmi a poriadková polícia na letisku na žiadosť armády len zaisťovala verejný poriadok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.